הצונאמי של ליאנה!

אומרים שגיל הוא רק מספר- האמנית הבינלאומית ליאנה סקסונה-הורודי היא הדוגמה המוחשית לכך. ליאנה מציינת מעל 60 שנות קריירה משגשגת בתחום האמנות החזותית ועוד הזרוע נטויה

שמה של האמנית ליאנה סקסונה-הורודי הולך לפניה ועל כך יעידו קהלים רבים מהארץ ומהעולם, ביניהם מירב ידועני ארצנו. רבות מדובר במהלך השנים על יצירות המופת גדושות האמוציות וההשראה הללו, אשר יוצרות חיבור מיידי מלב אחד ללב אחר ומספרות סיפורי חיים שלמים ללא מילים.


ליאנה סקסונה-הורודי נולדה ברומניה (1940) והתחילה לצייר כבר בגיל 8. בהמלצתו של מבקר האומנות יונל ז'יאנו היא למדה ציור אצל אמנים מובילים, ביניהם הצייר הנודע רודולף שוויצר קומפנה,
ב-1959 נעצר אביה עו"ד ולנטין סקסונה ע"י המשטר הקומוניסטי ונידון מסיבות פוליטיות ל-16 שנות מאסר עם עבודות כפייה.
בשלב זה בהיותה בת 19 בלבד נאלצה לפרנס את משפחתה באמצעות יצירות מלאכת ידה. בזכות נחישותה וכשרונה יוצא הדופן פילסה במהרה את דרכה לפסגה והציגה את ציוריה בתערוכות מרכזיות ברחבי הגלובוס.
כשעלתה לארץ, ב-1964, למדה במכון אבני בתל אביב. בשנת 2004, קיבלה את פרס שטרוק ליצירה של עיריית חיפה והינה חברה באיחוד הציירים והפסלים בישראל.
כך במשך קריירה של מעל 60 שנה בתחום האמנות, מרבה ליאנה להשתתף בסבב תערוכות יחיד וקבוצתיות בארץ ובעולם ולקטוף פרסי הוקרה רבים.

ליאנה מתמחה בתחום ציורי השמן, לאורך דרכה האמנותית הושפעה רבות מהאמן מרסל ינקו. 

ציוריה הינם בבסיסם ריאליסטיים, אך ניכרת בהם גם הנישה האקספרסיוניסטית-אבסטרקטית והם מהווים את תמצית הווייתה של ליאנה כאדם בעל עוצמות רגשיות.
סגנון יצירותיה פיסולי מאוד והצורות בו מוגדרות ודומיננטיות.
ליאנה "בוראת" על הקנבס יצירות אינטואיטיביות- התפרצות של רגשות ותחושות רבות רבדים ומשמעויות, כנקודות של אור הפורצות מבעד לסדקי הנפש. 

כל יצירה של ליאנה היא one piece כלומר אחת ויחידה שאין דומה לה. ברגע שציור נקנה, בעליו החדשים יודע שלא תהיה עוד יצירה שכזו ושהוא זכה להציג על הקיר הנבחר ציור יחיד במינו אשר לא יצויר בשנית. 

סדרת יצירותיה החדשות "צונאמי" הן מעין פיסות מופת מלבה ועבודתה בשנה האחרונה.
הציורים הוצגו לאחרונה בתערוכה בבית אגודת האמנים ע"ש שאגאל בחיפה.

ליאנה סקסונה: "קיבלתי את כשרון הציור במתנה מאלוהים. כשאני מציירת המילים מתורגמות לצבע ואור, לכן אין לי צורך להוסיף מילים, הציורים מדברים בעד עצמם. יש לי את כל הסיבות בעולם להיות מאושרת, ובכל זאת לפעמים קשה לי. בתוכי כנראה מסתתר לו "שד קטן" שלא תמיד מאפשר לי להנות מהחיים. אני מצליחה לשכוח אותו רק כשאני מציירת. עבורי הציור הוא עולם ומלואו"

View Comments (0)

Leave a Reply

דילוג לתוכן