פרויקט מיוחד: 4 מעצבות 5 שאלות

מאת: גלינה סמית, עורכת ראשית

אני תמיד שאלתי את עצמי למה אני כל כך מתחברת ליצירה ומעצבים ישראליים, לקח לי המון שנים למצוא את התשובה לכך.
עד שהיום אחד באחד הירידים הבנתי, אנחנו מדברים את אותה השפה, יש לנו את אותה החוצפה. אנחנו כואבים את אותו הכאב, צוחקים מאותם דברים ותוך דקות אחדות הופכים לאחים ואחיות.
היצירה הישראלית היא בית, ילדים, צחוק, חייל שחוזר הביתה בסופ"ש, היצירה, לא משנה אם היא תהיה שונה במהותה היא תדבר איתנו במילים שאנחנו מכירים.

אבל זו דעתי הסובייקטיבית וכדי להבין אם אני צודקת ביקשתי לראיין ארבע מעצבות ישראליות, כל אחת בתחום קצת שונה.
מעניין איך תשפוט את הדעה שלי אחרי שתקרא את הראיונות. אני מצאתי לא מעט קווי דמיון, מעניין אם גם אתה תמצא.

הדס קוקה בעלת מותג 'הדס תכשיטים'
בת 34, נשואה לאדיר ואמא לכרם (6), יהל (3) ונהרי (4 חודשים)
המותג קיים מזה כעשור עם חנות אונליין וסטודיו במרכז האמנים בתקוע.

במה עסקת לפני שהחלטת לעסוק בעיצוב ויצירה ?
למדתי תואר בפסיכולוגיה וחינוך מיוחד והמשכתי ללימודי דרמה תרפיה. במקביל היה לי את העסק, 
העסק הלך וגדל ושאב אותי יותר ויותר, עד לפני 6 שנים עבדתי כמטפלת במשרה קטנה ואז עם הגדילה של העסק החלטתי לעזוב את עבודתי להתמקד רק בעיצוב והניהול העסק. לא שיערתי אז שהוא יגדל לממדים שהוא היום.


מי היה הלקוח שלך הראשון שלך ?
כשהייתי בשירות, הגעתי למסיבה שערכנו לחברה עם זוג עגילים שעיצבתי. חברות שלה התלהבו וביקשו שאכין להן ואביא איתי לחתונה, והבאתי איתי 20 זוגות עגילים, מפה לשם הם נחטפו, גם ע"י המלצרית.

האם משפחתך שותפה בעסק  או שאת עושה הכל לבד ?
בן זוגי מסייע ותומך, אך משתדלים ככל הניתן לעשות הפרדות בין העסק לבית. 
אני לא עושה הכל לבד, יש לי צוות נשי מופלא בסטודיו ומאחורי הקלעים שאנחנו עובדות יחד יד ביד. 

מי הוא לקוח החלומות שלך ?
הלקוחות הקבועות הן לקוחות מהחלומות. הן גם מאוד נאמנות למותג ומתחדשות כל הזמן וגם שולחות לי תמונות של מבחר התכשיטים בעיצובי שיש להן, וכותבות לי עד כמה הן נהנות מהתכשיטים וכמה שהם משמחים אותן. זה משמח וממלא אותי כל פעם מחדש.

איזו יצירה את הכי אוהבת?
מכל הקולקציות שהוצאתי לאורך השנים יש לי שתי קולקציות שאני הכי מחוברת אליהן. 
אחת זאת הקולקציה הרקומה, בה אני משלבת רקמה בעבודת יד על גבי מתכת. אמנות ייחודית ויפהפייה. לקח לי כמעט שנה לחקור ולהבין איך ניתן לבצע וליצור את הוויז'ן היצירתי הזה. כל פריט נרקם בעבודת יד ממושכת ע"י צוות של רוקמות מיומנות והתוצר פשוט מרהיב. 
הקולקציה השנייה שאני מאוד אוהבת ומחוברת אליה זאת קולקציית המילים. עיצבתי אותה בלב הקורונה, כשכולנו היינו זקוקים לחיזוקים שיזכירו לנו לנשום. בחרתי מקבץ מילים מחזקות מחברות פנימה ושילבתי אותן בתכשיטים בצד השני של התליונים, בצד אחד עיצבתי דוגמה של פרחים המסמלים פריחה והתחדשות ובצד השני שילבתי את המילים. כל אחת יכולה לבחור עם המילה מונחת על הלב או כלפי חוץ. המילים שבחרתי לשלב בקולקציה הן מילים מעצימות ומחזקות לדוגמה- מזמנת טוב, נושמת, הנני, הכל אפשרי, טובה דייה, ועוד. 
מאז הוצאת הקולקציה אינספור סיפורים מרגשים ונוגעים ללב מגיעים אליי, על נשים שבחרו לענוד את התכשיט עם המילה ברגעים משמעותיים בחייהן, ברגעי אושר של לידה וברגעי משבר של אבדן לא עלינו. נשים שרוכשות לחברות שמתמודדות עם אתגרים והן רוצות לחזק אותן ועוד ועוד.


טיפ קטן למעצבת מתחילה
למצוא את האיזון בין האמנות למסחריות בדיוק כמו הבית לעסק.

שירה ברלב עמרם בעלת המותג  ״תחייכיאתזה״
בת 27, נשואה לתמיר והורים לשחר בן שנה וחצי
וכמובן אמא למותג מוצרי לייף סטייל צבעוניים ומשמחים שמכניסים חיוך לחיים; ממארזי יין מפנקים, מחברות, כוסות ועוד.

במה עסקת לפני שהחלטת לעסוק בעיצוב ויצירה ?
יש לי תואר שני בפסיכודרמה, אני בלוגרית באינסטגרם במקביל. כשהייתי בת 14 דודה שלי האהובה, אחות של אמא, נפטרה מסרטן אחרי 7 שנים של מלחמה והתמודדות עם המחלה. כשאני רק בת 14, אני נמצאת בלוויה הראשונה בחיים שלי ואני מרגישה שהכאב משתלט על כל כולי. בזמן השבעה גילו לסבתא שלי (מאותו צד) גם סרטן ואחרי שנה בדיוק, כשאני בת 15, סבתא נפטרה מהמחלה. שנה אחרי סבא נפטר גם הוא. בשלוש שנים איבדתי שלושה אנשים שהיו (ועדיין) מאוד משמעותיים בחיים שלי. נפער בתוכי בור שחור וגדול. העצב היה חלק בלתי נפרד מהחיים שלי והדמעות.. אוהו הדמעות היו השם השני שלי במשך שלוש שנים. כל פעם שהרגשתי שאני טיפה מצליחה להתאושש, מגיע פטיש 30 קילו ומפיל אותי חזרה לתהום. שנה אחרי שנה. בגיל 18, אחרי האזכרה לדודה שלי, הייתה לי מן התפכחות. נמאס לי להיות עצובה, נמאס לי לבכות כל הזמן, הרגשתי שאני עייפה ומותשת, כל כך רציתי להרגיש שמחה וחיה. קיבלתי באותו ערב החלטה, אני בוחרת בחיים.
התחלתי לספר בכיתה את הסיפור שלי ולאט לאט זה התפשט וכשראיתי שזה נותן כח ומוטיבציה לאנשים, סיפרתי בכל הזדמנות אפשרית. החלטתי שהחיים שלי הם בידיים שלי ואם אני לא אבחר לחייך אותם, אף אחד לא יעשה את זה בשבילי. אם אין אני לי מי לי.
אם אני רוצה להיות אדם שמח, אני צריכה לעבוד בזה, וזה בדיוק מה שאני עושה עד היום. עובדת בלהיות שמחה. מאז גדלתי, התחתנתי, התפתחתי, עברתי עוד מכשולים וקשיים בדרך אבל תחייכיאתזה היה כל הזמן לנגד עיניי ונתן לי כח. לפעמים זה בא בקלות ולפעמים זו עבודה רצינית. גיליתי שהרבה יותר כיף, נעים וקל לחיות עם חיוך על הפנים. משתדלת להעביר את זה הלאה ולהוסיף אור וטוב בעולם
.

מי היה הלקוח שלך הראשון שלך ?
עוקבות מהאינסטגרם

האם משפחתך שותפה בעסק  או שאת עושה הכל לבד ?
בעלי מנהל איתי את העסק, אמא, אבא ואחיינים שלי אחראיים על האריזה 🙂

מי הוא לקוח החלומות שלך ?
מי שקונה את המוצרים תחייכיאתזה כי היא מחפשת מוצר עם משמעות שיעשה לה טוב.

איזו יצירה את הכי אוהבת?
בקבוק טרמי תחייכיאתזה

טיפ קטן למעצבת מתחילה
להאמין בעצמך ולא לפחד להעז.

צ. שיראל פרנקו

זהר לוינשטיין בעלת מותג הקרמיקה והזכוכית הנושא את שמה.
בת 36, נשואה +4
תוך כדי לימודים אקדמיים החלטתי לאוורר את הראש ונרשמתי ללימודי חוץ של יום בשבוע  בקרמיקה במכללת ספיר. מהר מאוד התאהבתי בחומר וביכולת שלו להתגמש ולבוא לידי ביטוי בסגנונות שונים. תמיד אהבתי שירה ואסתטיקה והחלטתי לשלב את הכל יחד.
מאמינה גדולה שלמילים ויופי יש כוח גדול של השפעה על הנפש- לשמח ואפילו לרפא המילים הופכות את המוצר לאישי ועם משמעות.  נושא ההדפסה קרוב לליבי ובשנים האחרונות אני מתנסה על מגוון חומרים- ביניהם זכוכית. הסטודיו פעיל כבר עשור, עם אתר ועובדים בסטודיו.

במה עסקת לפני שהחלטת לעסוק בעיצוב ויצירה ?
מדתי שלל תחומים וחיפשתי את עצמי. אחרי שהבנתי שקרמיקה זה התחום שלי חשבתי לעסוק בתרפיה באומנות. 

מי היה הלקוח שלך הראשון שלך ?
אחרי שפתחתי לעצמי סטודיו בבית, החלטתי להציג בדוכן בקניון הגבעה בגבעת שמואל כדי לכסות את העלויות. לא חשבתי שאמשיך למכור מוצרים לפרנסתי…
הגיעה מישהי בשם רבקה שהתלהבה כל כך מהעבודות והפכה להיות לקוחה מפרגנת שמחכה כל שבוע ליום שישי כדי לקבל את ההזמנה שלה.
היא נתנה לי הרבה כוח ומוטיבציה

האם משפחתך שותפה בעסק  או שאת עושה הכל לבד ?
אני לבד בעסק אבל כולם מגויסים כשצריך וכולם עוזרים- מהקטן ועד הבעל.

מי הוא לקוח החלומות שלך ?
לקוח החלומות זה לקוח שחוזר, מזמין גם סדנה לחברים/ לעבודה, מפרגן ומשתף אותי .

איזו יצירה את הכי אוהבת?
כל דבר שהוא חדש הוא מרגש והופך להיות הבייבי שלי בסטודיו. לכל מוצר יש לי מקום הלב.
יצירה זה דבר נפלא, היא יכולה לשנות מצב רוח לך ולמקבל היצירה.


טיפ קטן למעצבת מתחילה
יש מקום לכולם, לנקות רעשי רקע משביתים ולהתעסק במה שאנחנו טובים בלי השוואות ותחושות מורידות.

צילום זהר לוינשטיין

רון פישר- סטודיו רונל'ה לקרמיקה
בת 34 נשואה

במה עסקת לפני שהחלטת לעסוק בעיצוב ויצירה?
למדתי אדריכלות ובינוי ערים בטכניון ועבדתי מספר שנים בתחום תכנון ערים ועיצוב פנים, אך בעקבות הניתוח האחרון שנערך במהלך מגפת הקורונה והקשיים של השיקום החלטתי לנצל את ההזדמנות ולעשות את השינוי ולהתאים את המקצוע הן למצבי והן לאהבת ליבי, יצירת אמנות ועיצוב בהתמקדות בקרמיקה.


מי היה הלקוח הראשון שלך ?
סיגל שפירא, מעצבת פנים המוכשרת והמהממת, שהקליקה ראשונה על קנייה מקוונת דרך האתר שלי

האם משפחתך שותפה בעסק או שאת עושה הכל לבד?
בהחלט כן, סטודיו רונל'ה נתמך כולו על כל היבטיו במשפחתי הנאמנה. נולדתי עם מום מולד בעמוד השדרה שמגביל אותי פיזית וכבר מגיל ינקות עברתי המון ניתוחים ומשפחתי תמיד עטפה וליוותה אותי וכך גם בהחלטתי להפוך לעצמאית ולהקים את הסטודיו ובאופן טבעי כל אחד במשפחה לקח על עצמו את מה שהוא הכי טוב בו: אחותי טלטאחראית על המדיה, אחי עמית עוזר ביציקות והדפסות תלת מימד, אימא שלי אחראית על המורל והשיווק ואבא הוא העובד הנאמן ביותר של הסטודיו מהבנייה ועד יציקת השעווה. יניר אהובי שתומך, שליח ומשחרר את השרירים בסוף היום.

מי הוא לקוח החלומות שלך ?
לקוחת החלומות שלי הינה כל אחת שרוצה להרגיש שלמה עם עצמה ולזהור דרך השברים ולהתחבר ליופי הטבעי של החומר, אני רוצה שהלקוחה תחווה הזדהות וחיבור ריגשי עם היצירה כל פעם שתחלוף לידה בבית.

איזו יצירה את הכי אוהבת?
הכי אהובים עליי הם קליפות הפרא שממשיכות להפתיע אותי בחיבורים המהפנטים של החימר הלבן והשחור.
הקרמיקה מרגשת בעייני, אני נהנית לבחון את גבולות החומר ולומדת כל הזמן טכניקות וטכנולוגיות אך הקרמיקה מספקת לי חלון אחר להסתכל על החיים, ברכות, בהכלה, השלמה ומהווה עבורי מקום להתפתחות אישית ומקצועית.


טיפ קטן למעצבת מתחילה
תזכרי שהשריטות והשברים שלנו הופכים אותנו למיוחדים ויפים במיוחד.

צלם תומר אטינגר

אני לא אדבר איתך בקלישאות קורא יקר ולא אספר לך כמה חשוב לקנות כחול לבן ולתמוך ביוצרים ומעצבים ישראליים.
אני רק הבאתי לך כאן 4 סיפורים של מעצבות צעירות ונפלאות, נשים אשר בכל יום יוצרות את הרגשות שלי ושלך, מחברות אותנו לבית, לאדמה ולישראליות שלנו.
ואולי גם זו קלישאה, אתה תשפוט קורא יקר.

View Comments (0)

Leave a Reply

דילוג לתוכן