העפעף בכה מאוד

מאת: ד"ר אברי רווה, מומחה בכירורגיה פלסטית.

בכי, כמה בכי חווינו במהלך החודשיים האחרונים. דאגה, חוסר שינה, מאמץ העיניים בשל צפייה ממושכת במדיה  וכמובן שינויי הרגלים של תזונה, טיפוח ועוד. אבל גם הבכי הרב וחוסר השינה לבדם, יספיקו לנו כדי להשפיע על העפעפיים, על הנפיחות שנגרמה ועל צניחת העפעף  אשר מכסה את גלגל העין ולו תפקידים רבים, רבים מדי כדי שלא נזניח את תשומת הלב ממצבם.  כאשר אנו סובלים מעפעפיים נפולים, שקעים מתחת לעין  או  שקיות שומן המצטברות בעפעף התחתון,  המראה שלנו יראה עייף ומבוגר יותר.

מעבר למראה, לעפעפיים יש תפקידים מאוד חשובים ואפשר להחזיר את החיוניות לתפקידם. הם נחשבים לאחד האזורים הרגישים ביותר בפנים. העפעפיים( התחתון והעליון ) הנם קפלי עור דקיקים שאחת ממטרתם היא הגנה על הקרנית. מאחר והעפעף הוא אזור בעל העור הדקיק והעדין ביותר, מאוד לא פשוט לשמור עליו ובעיקר ככל שנצפין עם הגיל ועם איכות חיינו. 

לעפעף ארבע שכבות, אחת מהן היא שקית השומן בעפעף העליון ובתחתון. 
הסיבות לעפעפיים נפוחים  רבות, ולרוב נגרמות מאגירת נוזלים מתחת לעיניים ובצקות ברקמה שמסביב העיניים. בכי רב ומתמשך, חוסר שינה , אלרגיות, אכילת יותר מדי מלח ומצבים רפואיים כמו מחלות בלוטת התריס. גנטיקה עשויה גם לשחק תפקיד, במיוחד כשאנו מתבגרים, והרקמות מתחת לעיניים מתחילות להיחלש,  אז גם הגיל משחק תפקיד.  הנפיחות הרגעית לאחר בכי יכולה לחלוף מעצמה, אך ככל שתקופת הבכי והבעיה ממנה אתם סובלים תתארך,  הנזק יהפוך למשמעותי יותר.  

אילוסטרציה freepik

עפעפיים נפוחים הם לא רק עניין אסתטי קוסמטי, ויש לכך השלכות רפואיות. כך לדוגמא, סיכון גבוה יותר לדלקות ולקושי בראיה הנגרם מהנפיחות של העפעף.

לעתים זה גם כבר עניין בריאותי המהווה סיכון ליותר דלקות. קשיי ראיה ועוד. אז כשהעפעף נפול ו/או נפוח.  ניתן לנקוט  בדרכים שונות, החל משיפור השינה או  ועד נטילת אנטיהיסטמינים או ביצוע ניתוח קוסמטי.

אז כאשר העור רפוי  (במיוחד כאשר הבצקת תורמת לאדם מתבגר, עיגולים כהים סביב העיניים, הנגרמת כאשר הנפיחות הופכת את כלי הדם הבסיסיים לגלויים יותר. עיניים דומעות או אדומות עיניים נפוחות וצניחת שומן בעפעף תחתון.  כל אלו ברי טיפול מסביר ד"ר אברי רווה. 

זה משפר אמנם את המראה אבל גם את האופן שבו האדם ירגיש כלפי עצמו. כיום, ניתוח פלסטי או טיפול אסתטי, הפך את הרפואה לאפשר לאדם להביט במראה ולהרגיש יותר טוב וחיוני. השפעה דו כיוונית: האחד משפיע על השני. מחקרים רבים הוכיחו את הקשר בין ניתוחים פלסטיים ובין תחושות חיוביות כמו שביעות רצון ואהבה. 

מהם הפתרונות העכשוויים לטיפול בכל האתגרים של העיניים והעפעפיים ולהענקת מראה רגוע ורענן?

אילוסטרציה freepik

הזרקת בוטוליניום טוקסין
הזרקת בוטוקס  לשריר הטבעתי של העיניים,  תרפה את השריר המכווץ וכך גם הקמטוטים לא יעמיקו. העין תיפתח והמראה יהיה ערני יותר.  הטיפול גורם לפתיחה של זווית העין ובכך משפיע על המראה הכללי של העיניים.

שקית ההפתעות –  ניתוחון בעפעף התחתון
כאשר העפעף התחתון, נפוח ובצקתי, סביר כי נראה גם עודף עור וממש מראה של בלון מרוקן. לצורך טיפול בתופעה   נבחר במיני ניתוח שאינו מותיר צלקות. זו טכניקה חדשה בה מבצע הרופא חתך קטן הנכנס לתוך העפעף עצמו, ואינו מותיר אחריו כל סימן.   בהליך זה, הרופא יסיר את שלושת מדורי השומן אשר עשויים להפוך לשקיות. ובכך לשפר את  התוצאה משמעותית.  

See Also

צניחה חופשית-  ניתוח הרמת עפעפיים 
כאשר העפעפיים העליוניות נפוחות, נפולות, ולפעמים ממש סוגרות את העין ומשוות למראה מאוד מבוגר. במקרים כאלה נתאים ניתוח הרמת עפעפיים, והתוצאה תהיה מאוד ניכרת. עם הזמן העפעף נופל ומתקמט. הדבר סוגר את העין ומי שחווה את הבעיה הזו, לפעמים לא ממש ישים לב שעם השנים יש צניחה. הבעיה הרצינית תתחיל כאשר העניין הופך לרפואי. ניתוח הרמת עפעפיים הנו אחד הניתוחים הנפוצים בתחום הניתוחים הפלסטיים, וזאת מאחר ולנפילת עפעף יש השלכות על שדה הראיה. בניתוח הרמת העפעפיים בעצם  מסירים את  עודפי העור אשר הם הגורם לנפילת העפעף. בזמן הסרת העור הרופא יחזק את  האחיזה של העור אל השריר. זהו  ניתוח קצר  ומתבצע בהרדמה מקומית.

אל קמט מתחת לעור- אפשר גם שימוש בטכנולוגיות מתקדמות כגון לייזר פרקציונלי
לפעמים כל הנפיחויות יגבירו את הקמטוטים סביב בעיניים ובמיוחד אם יש לכם עור עדין ולא אלסטי במיוחד. כיום הרפואה מתבססת על הלייזר גם במצבים מהסוג הזה. הטיפול בלייזר, אינו מצריך זמן החלמה ממושך.בטיפול נאות, נקבל אפקט  של הרמת עפעפיים ופתיחת עיניים. הטיפול בלייזר משפר גם  את  מראה העור. 
הלייזר חודר ופועל  עמוק לתוך שכבות העור, מבלי להשפיע על השכבה החיצונית (האפידרמיס). הטיפול אינו גורם לפגיעה או נזק  בשכבה החיצונית של העור. זה מקנה לטיפול את היכולת להשפיע על השכבות העמוקות ביותר של העור.

למלא את החסר  – הזרקת חומרי חומצה היאלרונית
כאשר מבנה העין הנו שקוע יותר, ולא הנפיחות משחקת כאן תפקיד. דווקא  הזרקת חומצה היאלורונית מתאימה למצב שכזה. מראה שקוע יראה בהכרח עייף ומותש. בכי יהפוך את האזור ליותר כהה ומקומט. אז בגיל צעיר אין הדבר מאוד משמעותי, אבל ככל שנתבגר, פגעי הרגש והזמן, ירגמו לשקע להראות גם כהה יותר, קימטוטי ומאוד מבוגר. באמצעות ההזרקה והחדרת חומצה היאלרונית בסמיכות הנכונה ניתן להשיג מראה חלק יותר ולטשטש את המראה העייף.  


View Comments (0)

Leave a Reply

דילוג לתוכן