הבעיות הווגינליות שימנעו ממך את הסקס – הפעם גם ולנטיין לא יעזור

ד"ר פאני בר לוי, מומחית ברפואת נשים, חלוצת טיפולי אסתטיקה וגינליים רפואיים

בריאות מינית חשובה לרווחת כולם,  היא חשובה הרבה מעבר לאקט המשגל עצמו, היא נושקת לכל כך הרבה נושאים ורבדים של בריאות והם קשורים זה בזה: בריאות פיזית או בריאות נפשית.  ההגדרה לבריאות מינית בעיקר אצל נשים, שונה מאישה לאישה והיא מושפעת גם מהתרבות בה גדלה וחונכה, הדת שספגה בבית, מסרים סמויים וגלויים, ערכים,  חוויות והציפיות שלה בעקבות כל אלו.

בריאות מינית חשובה לרווחת כולם, היא חשובה הרבה מעבר לאקט המשגל עצמו, היא נושקת לכל כך הרבה נושאים ורבדים של בריאות והם קשורים זה בזה: בריאות פיזית או בריאות נפשית. ההגדרה לבריאות מינית בעיקר אצל נשים, שונה מאישה לאישה והיא מושפעת גם מהתרבות בה גדלה וחונכה, הדת שספגה בבית, מסרים סמויים וגלויים, ערכים, חוויות והציפיות שלה בעקבות כל אלו.

מדוע אנו מעלים את זה עכשיו? כי ממש כפי שביום כיפור כולם עושים חשבון נפש גם לא מי שדתי, אז ולנטיין מספק לנו עוד רגע סימבולי לחשוב ולעלות למודעות את הדברים האלה הקשורים ומציינים אהבה וזוגיות.

ע"פ פי ארגון הבריאות העולמי, בריאות מינית היא מצב של רווחה נפשית, רגשית, פיזית וחברתית ביחס למין או מיניות מסבירה ד"ר פאני בר לוי, רופאה גניקולוגית בכירה וחלוצת טיפולים וגינליים-אסתטיים-רפואיים. זה לא משנה אם יש ליקוי בתפקוד, חוסר תפקוד או מחלה. גישה מכבדת וחיובית ליחסים מיניים ולמיניות, יחד עם חוויות מיניות חופשיות ללא כפייה, מכונה בריאות מינית והיא חשובה עד מאוד, שכן הרווחה הרגשית של האדם מוקפת במערכות יחסים אינטימיות. חיי מין בריאים ומספקים יכולים לשפר גם את איכות החיים ולבטח את הבריאות הנפשית.

בריאות מינית מתחילה בנרתיק
כאשר ישנן בעיות בנרתיק, אלו עלולות להשפיע על בריאותן המינית והנפשית של הנשים. מה שיקשה עליהן ליהנות מהאקט המיני עצמו. אז מהן הבעיות האפשריות שניתן ליחס לנרתיק?

סוגי זיהומים – זיהומים בנרתיק ישפיעו ישירות על בריאותן המינית של הנשים. במיוחד במהלך יחסי מין. מחלות זיהומיות בנרתיק יעוררו מיד תחושת דחיה וחוסר רצון לקיים יחסי מין. נכון יהיה גם להימנע ממגע מיני במצב של זיהום וזה מכל הסיבות האפשרויות ,חוסר איזון של אורגניזמים וחיידקים טובים בנרתיק עלולים לגרום לזיהומים. תסמינים של זיהום בנרתיק כוללים: ריח נרתיקי, אדמומיות, כאב, נפיחות וגרד, שינוי או עלייה בהפרשות הנרתיק (הפרשות צהובות, אפורות או ירוקות)
דימום או כאב בזמן קיום יחסי מין. צריבה וכאב בזמן מתן שתן.
ישנם סוגי זיהומים ודלקות ולכן יש לגשת לאבחון וטיפול.

אילוסטרציה freepik

מראה מראה שעל הקיר– אישה תמיד רוצה להראות ולהרגיש יפה ונחשקת. ואחרי שנים שחונכנו לשנוא את האזור האינטימי שלנו, שמרנו אותו בסוד והסתרנו הכל. עכשיו כאשר הוואגינה יצאה לאור, היא הכניסה נשים רבות לאי נוחות מהמראה שהן עד כה ניסו להתעלם ממנו. כיום בשל המודעות ובשל העובדה כי אסתטיקה והתחדשות וגינלית הפכה להיות סימבולית למצב בו הנשים רוצות להרגיש חופשיות וצעירות יותר, זה כולל את אזור הפות והווגינה. וכך נולד המושג "התחדשות וגינלית".

נשים שנמנעו מסקס בגלל המראה שהפך עם השנים להרבה פחות הדוק, עם פיגמנטציה, שפתיים מדובללות והכל פחות מהודק וצעיר. ד"ר בר לוי מחדדת לנו כי במקום שנשים ימנעו מיחסי מין, יש כל כך הרבה אפשרויות להחזיר את העטרה ליושנה. ניתן לטפל כמעט בכל שינוי אסתטי אשר מונע מכן הנשים לקיים יחסים. החל מהזרקות חומצה היאלורונית, שמשפרות את האלסטיות, את הנראות והנפח, ועד טיפולי גלי רדיו ולייזר, התעמלות נרתיקית, כל אלה נועדו לשפר את המראה ואת התחושה וההנאה מסקס.

מפשעות ווגינה עם כהות ופיגמנט, עיבוי השפתיים אשר איבדו את הנפח. יובש, חוסר חשק, התרחבות הנרתיק ושפתיים פנימיות אשר איבדו את צורתן. בהכל ניתן לטפל מסבירה ד"ר פאני בר לוי. למשל, כהות הורמונלית שמתגברת עם השנים, אחרי מה שהגוף עבר, לידות, חיכוך של השפתיים ועוד. הנרתיק השתנה בגודלו ובצבעו וזה חלק מתהליך שהגוף עובר. השינויים ההורמונליים שהגוף עבר והירידה בהורמונים הנשיים כגון האסטרוגן, משפיעים עד מאוד וזה משפיע מאוד על נשים והרצון שלהן להיחשף ולהכנס לסיטואציות אינטימיות.

אילוסטרציה freepik

בעיות בפות או בנרתיק– בעיות אלו יכולות להתרחש בעקבות גיל המעבר, שימוש בתרופות מסוימות או אמצעי מניעה. הבעיות יכולות לכלול: התקן למניעת הריון שלא הוסר בזמן, חפץ זר או טמפון כגורם , בריחת שתן בשל צניחת הנרתיק מהלידות. אלו יוצרים לחץ על עצב פנימי אשר מסב כאב וצריבה בנרתיק עד כדי חוסר נוחות בזמן ישיבה, בזמן קיום יחסי מין או בלבישת בגדים צמודים. טיפולים מבוססים כיווץ שרירי רצפת האגן יכולים לעזור.

דַלֶקֶת הַנַרתִיק– לדלקת הנרתיק אין סיבה אחת. לרוב תתרחש עקב הפרעה באיזון התקין של החיידקים בנרתיק. זה יכול לקרות עקב אמצעי מניעה, גיל המעבר, שינויים הורמונליים או כל מצב רפואי כרוני. לעתים מספר תכוף של פרטנרים מיניים גורמם לכך.

יובש בנרתיק ותסמיני גיל המעבר
יובש בנרתיק יכול להיות תוצאת לוואי של כל כמעט כל זיהום, אבל גם תופעה מאוד נפוצה בקרב נשים המתקרבות או נמצאות בגיל המעבר. היובש לכשעצמו יכול לגרום לכאב מדמם קל או לגירוי במהלך יחסי המין. כאשר נשים עדיין לא הגיעו לגיל המעבר והן סובלות מיובש, לפעמים טיפול תרופתי או הנקה עלולים להוביל לכך ואפילו מצבים
רפואיים כרוניים עלולים לגרום לכך. הורמון האסטרוגן הוא ה"אשם" כאשר גוף האישה נמצא בחוסר של הורמון זה.
יש טיפולים אשר יכולים לעזור עד מאוד מסבירה ד"ר פאני בר לוי, החל ממשחות הורמונליות הניתנות למריחה, קרמים וחומרי סיכה. עם זאת הטיפולים אשר מיועדים למצבים מורכבים יותר או קיצוניים. ישנה אפשרות לבחור בטיפול בגלי רדיו דוגמת מורפאוס, הטכנולוגיה המצוינת הזו אשר מונגשת לנו כיום, מאפשרת שיקום הנרתיק. ישנם טיפולים נוספים לשיקום הנרתיק והם נגישים במרפאות פרטיות וזה טיפול PRP אשר מתבצע ע"י לקיחת הפלזמה מהדם שלנו.

זו לא את זה הוא:
כמה שהקלישאה כי "הגודל לא חשוב" קלישאתית, הנה סיבה מספקת למצב בו גודל האיבר שלו אכן יכול להשפיע גם עליך. האם הכאב שאת חשה נמצא שם כל הזמן או רק בזמן משגל? גם האזור בו את חשה את הכאב משמעותי. כאשר הכאב יהיה בתוך הבטן? כנראה שתחושת "הכאב" עלולה להיווצר בעקבות אקט החדירה. תחושה מאוד לא נעימה אשר יכולה להתעורר בעקבות גודל האיבר. בתנוחות מסוימות זה עשוי לחוש פחות כואב או כאשר השליטה תהיה אצלך, תחושי בפחות לחץ וכאב.

אפשר לשלב חומרי סיכה ושמנים אשר יקלו את התחושה. ממליצה ד"ר בר לוי. אם הכאב לא מצוי באזור של הבטן אלא יותר בנרתיק, יכול להיות שאכן קיימת בעיה של גודל האיבר אשר מקשה ואף גורם לך להתכווץ וחוזר חלילה. לפעמים כדאי לבדוק את האפשרות להזרקת חומצה הילארונית אשר מותאמת לצורך בעיה זו ולנרתיק. זה טיפול נפלא כדי להפיג את תחושת הכאב ואי הנוחות בזמן המשגל. ההזרקות אשר נכנסו בכזאת הצלחה לטיפולי הפנים ואזורים נוספים בגוף, מיועדת גם לבעיות של רגישות גבוהה במיוחד אשר מהוות טריגר לדלקות בנרתיק ובדרכי השתן. וזה רק קצה הקרחון כי באותו מזרק, תוכלי לעצב את שפתי הנרתיק, להשיב לעצמך נפח שאבד, ולהחזיר את המראה הרענן שהפות איבדה.

אילוסטרציה freepik

צר לנו :
במצבים של היצרות נרתיקית, הנרתיק יכול להיות צר או מתוח פחות לאחר ניתוחי אגן או הקרנות באזור זה. קירות הנרתיק יכולים להיצמד זה לזה או להפוך לצרים יותר. קיימת אפשרות של הרחבת הנרתיק ע"י מרחיבי נרתיק כדי לנהל זאת.

רחב לנו:
מגוון סיבות יכולות לגרום להתרחבות הנרתיק, וזו תיגרום לחוסר שביעות רצון מינית או לחוסר תחושה. במצב של התרחבות הנרתיק יש משמעות רבה להגעה לטיפול בשלבים ראשונים של הבעייה, כיוון שהפתרונות החדשניים ללא ניתוח יכולים לפתור ויפה שעה אחת קודם. טיפול לייזר וגינלי, נועד למצבים הללו, בטיפול מרפאתי ללא כאב או זמן החלמה, כאשר הלייזר יוצר חימום וכיווץ הרקמה, ומאפשר תהליך של התחדשות הנרתיק וכיווץ, כך שניתן לשוב להנות מיחסי מין .

בורח לך:
נשים רבות, סובלות מבריחת שתן, תופעה מאוד נפוצה בקרב נשים בכל הגילאים כאשר שרירי ריצפת האגן רפויים בעקבות סיבות שונות. לידה, אחרי הצטננות, שתיה מרובה ושלפוחית רגיזה, ולאחר ניתוח באזור האגן. התופעה יכולה לגרום לדליפה במהלך המשגל, דבר המהווה סגירות ומבוכה עד הימנעות וירידת החשק בעקבות הלחץ שלא יברח. שרירים מוחלשים או חריגות מבניות עלולות לגרום לכך גם כן.

הצלקת שנשארה- אנדומטריוזיס
אנדומטריוזיס היא מחלה כרונית אצל נשים, מצב בו תאי האנדומטריום שהם תאים הדומים לתאי רירית הרחם אולם במקרה שלהם הם נמצאים מחוץ לרחם. בעיקר באגן ובחלל הבטן (בסביבת הרחם, השחלות והחצוצרות), ואף במקרים מסוימים ימצאו באזורים רחוקים יותר מהרחם. תאים אלו אוהבים לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה. הם יגיבו להורמונים המופרשים בזמן המחזור החודשי – אסטרוגן ופרוגסטרון, אולם בניגוד לתאי רירית הרחם, בזמן המחזור יעברו תהליך של שגשוג ונשירה מהרחם ע"י (דימום), במחלת האנדומטריוזיס התהליך של השגשוג והנשירה יובילו לדימום בתוך חלל הבטן, באגן ובכל מקום בו תאים אלו נמצאים. הגוף לא יישאר חייב והוא יפריש ציטוקינים בתגובה לדימום ובכך יגרם תהליך דלקתי כרוני אשר יבוא לידי ביטוי בכאבים, הידבקויות והצטלקויות.

סיכום
הנרתיק הוא אזור רגיש לנשים, והוא ממלא תפקיד מכריע בקיום יחסי מין. עם זאת, אם נשים מתמודדות עם בעיות בנרתיק, ייתכן שהן לא ייהנו מיחסי מין. הנאה ממין חשובה לבריאות מינית ונפשית טובה מכיוון שהיא יכולה לתת ביטחון ולגרום לכל בני האדם להרגיש טוב. אבל בעיות בנרתיק מהוות מכשול למין טוב, שבתורו משפיע לרעה על הבריאות המינית. נשים צריכות לפנות לטיפול בבעיות נרתיקיות כדי להבטיח שחיי המין שלהן לא ייפגעו.

View Comments (0)

Leave a Reply

דילוג לתוכן