תופעת האקנה מחייבת התייחסות של הצד הנפשי בגיל ההתבגרות!

ההתמודדות עם האקנה אינה פשוטה ולרוב גם מייצרת השלכות רגשיות משמעותיות של הדימוי העצמי אצל המתבגרים. עולמם החברתי עשוי להפוך לסוג של סיוט עבורם , יש מתבגרים שעבורם הקושי כל כך גדול ומעורר חרדה, כך שהם יעדיפו להימנע מהימצאות בסיטואציות חברתיות, ייטו להתבודד או להימצא בחברתם של מספר מצומצם של אנשים מוכרים.  

פזית איתן פסיכותרפיסטית ומטפלת בחרדות בשיטת CBT : " בגדול כאשר יש לנו חרדה חברתית אנחנו כל הזמן בעוררות ותשומת לב לגבי החוץ איך החבר שלי יגיב איך השכנה שלי מסתכלת על הפצעון שלי והמחשבה היא זה נורא ואיום אני לא יכול לשרוד את זה כולם חושבים שאני מגעיל דוחה וכו… המשימה בגיל ההתבגרות היא לפתח חוסן רגשי, נכון זה מאד נעים להיות עם עור חלק וללא פצעונים אבל אני צריך לקבל את עצמי בכל מצב גם שאני מצליח יפה וגם בימים פחות טובים שיש לי פצעים אני נכשל במבחן וכו… הערך העצמי שלי צריך להיות מובנה וחסין . בחרדה חברתית רוב הזמן אנחנו מפנים את המבט החוצה וניזונים רק מתגובות חיצוניות. צריך להבדיל בין הזנחה טיפוח התמכרות לחיצוניות וחרדה חברתית שלפעמים מפעילה תגובות שרשרת לא רצויות. אל תתנו יד להימנעות או להסתגרות, משום שיש לה נטייה להזין את עצמה. חשוב להיות ערים למצב הנפשי ולעזור להם להתמודד עם החששות ולהימצא בחברה למרות הקשיים. שימו לב במיוחד אם הנער או הנערה לא מתפקדים או מסתגרים, שכן במקרים כאלו ייתכן ויש צורך לערב גם גורמים מקצועיים.

איך מטפלים בצד הנפשי של האקנה?

טיפול CBT קוגניטיבי התנהגותי בהפרעת חרדה חברתית הינו טיפול קצר מועד אשר עיקרו זיהוי דפוסי חשיבה והתנהגות אשר יוצרים ומשמרים את החרדה. בבסיס הטיפול עומדת הבנת המציאות והכרת שורש הבעיה הגורמת לחרדה. זוהי עבודה משולבת להכרה בדפוסי החשיבה המובילים לחרדה, וחיזוק הערך העצמי.

 טיפול בחרדה חברתית באמצעות טיפול CBT הנו פתרון של הבעיה \החרדה מהשורש, דרך שינוי ההתנהגות הבלתי רצויה ושליטה בה. מטרת הטיפול היא להעניק למטופל הסובל מהתקפי חרדה, כלים לניהול ושליטה בתגובותיו. המטופל רוכש טכניקות של הרגעה עצמית, וטכניקות לנטרול של מחשבות בלתי רציונליות אשר עשויות להיות מקור לחרדה, במקביל נלמדות מיומנויות לשיפור התפקוד הבין אישי. לאחר מכן מתרגלים על ידי סימולציות, חשיפה בדמיון וחשיפה במציאות.

 הטיפול  בשיטת CBT מאפשר לנו ללמוד ולהכיר  ביכולת השליטה שלנו במצבים: אומנם אנחנו לא יכולים לשלוט בכל המתרחש בעולם סביבנו, אך אנחנו  לגמרי יכולים לשלוט בפרשנויות אותם אנו מעניקים לאירועים ולמצבים הגורמים אצלינו לחרדות.

See Also

 הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי  CBT הינו טיפול ממוקד מטרות אשר “מפעיל” את המטופל גם מחוץ לקליניקה ולקחת על עצמו מטלות שבועיות המסייעות לו להתמודד עם קשייו ולפתח מיומנויות התנהגותיות חדשות.

להתייעצות עם פזית איתן המטפלת בחרדה שנוצרת בצד הנפשי של האקנה: https://www.pazitcbt.com/

View Comments (0)

Leave a Reply

דילוג לתוכן