הבהרת שיניים: אל תיקחו סיכון על החיוך שלכם

שיניים מנומרות, כאבים ורגישות בשיניים ומראה לא אסתטי הן כולן תוצאות של טיפול הבהרת שיניים (או הלבנת שיניים) שמבוצעים ללא פיקוח של מומחה.
כך תדעו מהם הסיכונים ותוכלו לעשות זאת נכון
ד"ר חגי סלוצקי, מומחה ברפואת שיניים ציבורית ובעל תואר בבריאות ציבור, רופא שיניים ראשי בכללית סמייל.

הבהרת שיניים, או כפי שרוב האנשים מכנים זאת בטעות "הלבנת שיניים", היא פעולה לשיפור החיוך והמראה שתחילתה בשנות החמישים של המאה הקודמת. אם הגיל המתקדם השיניים הופכות לצהובות יותר באופן טבעי, ובעזרת טיפולי ייעודי המתבצע במרפאות השיניים וטיפול עצמי בעזרת תכשירים קנויים, ניתן לסייע להחזיר את הגלגל מעט לאחור. מהם ההבדלים בין הטיפולים ולמה חשוב מאוד שתשימו לב אם אתם מעוניינים להחזיר את הלבן לשיניים. הכל במדריך שלפניכם.

מדוע השיניים שלנו הופכות צהובות?

אנו מבחינים בין צביעה חיצונית של השיניים שנגרמת מעישון, שתיית קפה או תה מרובה, חיידקים בעלי צבע (כרומטוגנים) וצבענים אחרים מהמזון שנדבקים לשיניים. צביעה חיצונית מוסרת על ידי הסרת אבנית ומשקעים שמבצעת שיננית.

מאידך יש גם שינוי צבע פנימי של השיניים שלא ישתנה בטיפול להסרת אבנית. צבע שנהב השן (הדנטין) הוא צהוב ושכבת הזגוגית (האמייל) של השן בהיר הרבה יותר, עם השנים עובי שכבת השנהב (הדנטין) עולה על חשבון מוך השן, מאחר והדנטין ממשיך להתפתח בקצב איטי כל החיים. מצד שני האמייל של השן נשחק על-ידי אכילה, צחצוח שיניים ופעולות אחרות שאנו עושים עם השיניים.  ככל שהאמייל נשחק הוא הופך שקוף יותר. התוצאה מהשילוב של שחיקת אמייל ושקיפותו וגדילת הדנטין והפיכתו עבה יותר היא הצהבה של השיניים.

מאחר ושיניים בהירות מאפיינות את הצעירים וכולנו רוצים להראות צעירים גם במראה ולא רק ברוחנו רבים מאיתנו מבקשים להבהיר את השיניים.

צ. freepik

הטיפול במרפאת השיניים והקשר לחמצן פעיל
כבר במאה הקודמת גילו שהפעלת ריאגנט (חומר הנוצר מתגובה כימית) של חמצן פעיל על השן גורם לפירוק מולקולות צבע ולהבהרה של השיניים. הבעיה היא  שחמצן פעיל לא נמצא בטבע באופן חופשי, אלא נוצר מפירוק של מי חמצן או חומרים מחמצנים נוספים. לכן, לייצר את החומר ולהבהיר את השיניים עלינו להצמיד לשיניים ג'ל המכיל חומרים שמתפרקים ומשחררים חמצן פעיל, אנרגיה של חום, אור או אנרגיה אחרת שתופעל על הג'ל המחמצן ותגרום לשחרור מהיר ורב יותר של חמצן פעיל. זו כל התורה של הבהרת שיניים במרפאה במספר משפטים קצרים.

טיפול ביתי להבהרת שיניים
אם ניקח את אותו הג'ל בריכוז נמוך יותר של חמצן פעיל, אז ניתן לבצע בו שימוש גם בבית. כדי שהוא יהיה אפקטיבי ולא ידולל בחלל הפה נותנים אותו בתוך סד אישי מותאם לשיני המטופל במדויק והוא יפעל תוך כשבוע עד מספר שבועות בשימוש של 30 עד 60 דקות ליום.

כיום ניתן לקנות מוצרים בבתי המרקחת המכילים גם הם ג'ל מחמצן, אלא שהוא בריכוז נמוך משמעותית מהחומרים שרוכש רופא השיניים לצורך הבהרה והתאמתו למשנן אינה כה טובה. כתוצאה מכך האפקטיביות של המוצרים פחות טובה והזמן שנדרש לצורך קבלת תוצאה טובה מתארך משמעותית.

חדי העין יבחינו של האריזות בבתי המרקחת רשום לרוב כי יש להתייעץ עם רופאי השיניים טרם השימוש. אזהרה זו מטרתה למנוע תביעת נזיקין כנגד היצרן של המוצר במקרה של תקלה. ובכל טיפול שיניים, ובכלל זה גם בהבהרת שיניים עלולות להיות תקלות ולהיגרם נזקים.

צ. freepik

מניעת נזקים – על חשיבות ההתייעצות עם רופא השיניים
גם אם אתם בוחרים בטיפול ביתי, חשוב מאוד לפנות ולהיוועץ ברופא שיניים הבקיא ומנוסה באסתטיקה דנטלית כדי שזה יבדוק  את המטופל טרם ביצוע הבהרה ויאבחן באילו מקרים ההבהרה עלולה לגרום לנזק. הנה כמה מקרים כאלה לדוגמה:

מוך השן רחב – כשמוך השן רחב, במהלך השימוש בחומרים שגורמים להבהרה עלולים הראגנטים של החמצן הפעיל להגיע למוך השן ולגרום לרגישות. אומנם זה לרב נזק בר חלוף, אך הסובלים מכאבים או רגישות בשיניים יעידו כי זה בהחלט עלול להיות לא נעים ולהימשך לזמן ממושך.

כתמים לבנים על השיניים (שיניים מנומרות) – לעיתים במהלך ההתפתחות של השן בלסת, האמייל שלה סובל מחוסר או עודף של הסתיידות, התופעה מופיעה ככתמים לבנים על השיניים. זה יכול להיות כתם לבן קטן או שן המנומרת כולה בכתמים לבנים. לעיתים הכתמים האלה לא נראים באופן רגיל, אך ברגע שמבצעים הבהרת שיניים הכתמים מופיעים. אז מה שקורה הוא שבמקום לשפר את מצב ומראה השיניים המטופל מאוכזב ממראה הדלמטי שצץ על שיניו.

התפוררות השן – בשלבים הראשונים של הבהרת השיניים החמצן הפעיל גורם ל"ייבוש" האמייל ובפגיעה בפני השטח שלו. במצב רגיל הנזק המועט שנגרם חולף תוך 3 עד 6 שבועות מהפסקת השימוש בהבהרה והאמייל מתקן עצמו ממינרלים הנמצאים ברוק. במצבים שבהם יש נזק מוקדם לאמייל כמו למשל התחלה של עששת באמייל הוא עלול ממש להתפורר ואז ייווצר חור בפני שטח השן, דבר שיחייב התערבות מידית של רופא שיניים לתיקון הנזק שנגרם.

צ. freepik

שחזורים ציפויים וכתרים – תמיד צריך לשים לב שחומרים שאינם השן הטבעית לא יובהרו. כך שפתאום ציפוי שיניים, שחזור לבן ישן או כתר ישן על שן קדמית שצבעם התאים לצבע המשנן הקודם ולא בלטו כלל יבלטו בצהוב על רקע המשנן שהובהר. במצב שכזה המטופל יידרש להחליף את השחזור או הכתר הישן לפי הצבע החדש שנוצר. רופא השיניים בבדיקתו יכול להתריע בפני המטופל על העתיד שצפוי לו ולמטופל עומדת זכות ההחלטה לבצע הבהרה ולהחליף שחזורים או כתרים ישנים, או לא לבצע הבהרה כלל כדי לא להיכנס להרפתקה רפואית וכלכלית של החלפת כתרים , ציפויים ושחזורים תקינים רק בגלל חוסר התאמת צבע.  

רופא השיניים בטיפול מרפאתי או ביתי יבצע אבחנה ראשונית לפני ביצוע ההבהרה במרפאה או ביצוע סדים להבהרה בבית. האבחנה של רופא השיניים תאפשר לו להחליט האם מומלץ בכלל לבצע הבהרה לאותו מטופל או מטופלת או לחילופין מה ריכוז החמצן הפעיל ואיזה סוג של ג'ל מחמצן מתאים למטופל הספציפי.

לסיכום, אם אתם מודאגים מהמראה ההולך ומצהיב של השיניים שלכם ומלבטים איזה טיפול יתאים לכם, אנחנו ממליצים תמיד להיוועץ ברופא ולבצע אבחון מדויק של מצב השיניים ואחר כך לשקול את היתרונות וחסרונות של שיטת הטיפול כאשר טיפול במרפאת השיניים או אף טיפול ביתי בהשגחת רופא שיניים בטוח יותר ויחסוך נזקים עתידיים.

View Comments (0)

Leave a Reply

Skip to content