"רובם הסתכלו עליי מרחוק. הם לא הביעו תמיכה או פרגון. נותרתי לבד…"

בסמה הינו, דרוזית ואלמנת צה"ל המגדלת את בנה היחיד נור בגפה היא לוחמת, שכנגד כל הסיכויים הצליחה להגשים את עצמה. כשהיא מנהלת ביד רמה את מסעדת נור, מטבח דרוזי גלילי, שפתחה בכפר ג'וליס, היא מוכיחה לכולם, ובפרט לעדה, שהכול אפשרי.

בסמה הינו, (42), אלמנת צה"ל, מהכפר הדרוזי ג'וליס בגליל המערבי ובעלים של מסעדת נור, המציעה מטבח דרוזי גלילי, היא אישה עם השראה, אישה חזקה, שכנגד כל הסיכויים, הגשימה את עצמה לבד. 

בגיל 15 הכירה את מי שיהפוך לבעלה מורסל ח'יר. מפאת העובדה, שח'יר לא היה בן הכפר, או בן משפחה של הינו, נאלצו השניים לצאת בהיחבא, ולהסתיר את הקשר שהתרקם בין שני האוהבים. 

בשנת 2001 כשהייתה בת 20 נישאו השניים, אך עשרה חודשים לאחר מכן, כשבסמה בהריון מתקדם, נגדעה האהבה בעודה באיבה, כשח'יר, נפצע קשה ממטען צד בעת שירות מילואים. 

צילום: אפיק גבאי

ח'יר יצא לסיור ג'יפים שגרתי, כשהוא יושב במושב האחורי, באותה העת, מטען צד פגע פגיעה ישירה מאחור, והוא חטף רסיס שנכנס לו מתחת לעין והתיישב על המוח. לאחר הפגיעה עוד הצליח לתפקד ולהושיט עזרה לחבריו לג'יפ, אך משהשיבו אש לעבר המחבלים המצב החמיר והוא התעלף. 

הוא הובהל מיד לבית החולים הדסה עין כרם בירושלים, שם עבר בדיקות הדמייה שהראו שהדם כבר התפשט למוחו וגרם נזק אדיר. הרופאים החלו מיד בניתוח מוח, כדי לנקז את שטף הדם הכבד. הרופאים חשבו שהם השתלטו על ניקוז הדם הרב מגופו אך בצילום סי. טי. הם הבינו שהשטף דם כבד מאוד והמצב חמור. בעקבות כך, הם נאלצו לכרות לו 3/4 ממוחו, שבעקבותיו הוא נשאר צמח. בשנת 2015, לאחר שלוש עשרה שנים נפטר ח'יר. 

כל העת הזו הינו, שכבה לצד מיטתו ולא משה ממנו לרגע. כשנפצע ח'יר, הינו, הייתה בהריון מתקדם, כך שנור, בנה היחיד, שהיום משרת בצה"ל, לא הכיר כלל את אביו. 

חצי שנה לאחר שנפטר בעלה, הינו, החליטה לא לשקוע ליגון הכבד שאפף אותה, והיא החליטה בשארית כוחותיה, כשהיא אם חד הורית לבנה נור, חרף התנגדות העדה, לפתוח בית קפה וקונדיטוריה שהיה משאת נפשה הגדולה. 

הינו, החלה את דרכה כקונדיטורית במטבח ביתה לפני 12 שנים. כשהבינה שזהו ייעודה, היא החליטה ללמוד ולהתמקצע ולמדה קונדיטוריה במכללת השף.  כשסיימה את הקורס, היא החלה את ההתמחות שלה בקונדיטורית שני הידועה בחיפה. 

הרבה קונדיטוריות בכפר נשאו את עיניהם על הקונדיטורית המוכשרת ורצו אותה אצלם. 

אך הינו, תמיד רצתה מקום משל עצמה, אז היא החליטה לעשות זאת ופתחה ממש מתחת לבית אחותה חדר אפייה קטן שממנו תוכל להוציא את שלל העוגות והעוגיות שלה. יחד עם אחיינה, שאף עזר לה לרכוש את התנור אפייה הראשון שלה, הם סיפקו לקונדיטוריות בכפר ובסביבתו, מגוון עוגות ועוגיות מסורתיות. 

לאחר שנתיים היא עזבה את השותפות עם אחיינה והחליטה לפתוח בית קפה וקונדיטוריה בלב הכפר, על שם בנה היחיד נור. זקני הכפר ובני העדה, לא תמכו ברעיון שלה להגשים את עצמה, אך היא כנגד כל הסיכויים, עשתה זאת בכוחות עצמה ופתחה את נור, קפה קונדיטוריה שהציע עוגות, עוגיות ותפריט אוכל לתושבי הכפר. 

מהיכן הכוח לעשות זאת לגמרי לבד וללא תמיכה?
"רציתי להוכיח לכולם, וגם לעצמי, שאני יכולה. יותר מזה רציתי להוות מודל לחיקוי לבני יחידי, וכמובן לכולם. רציתי שיאמינו בי". 

See Also

צילום: אפיק גבאי

איך בני העדה ראו אותך באותם ימים?
"רובם הסתכלו עליי מרחוק. הם לא הביעו תמיכה או פרגון. נותרתי לבד, אך לא וויתרתי לעצמי וידעתי שאגשים את החלום שלי. כולם חיכו לנפילה שתבוא, חשבו שלא אעמוד בזה, אך אני אישה חזקה שכול הזמן מאתגרת את עצמי, ניסיתי עוד ועוד דברים חדשים, ואף לגדול וזה אכן התממש". 

אז החלום של הינו אכן התגשם, וכוח הרצון הגדול שלה גבר על המוסכמות החברתיות של העדה, ומבית קפה, היא החליטה שהיא רוצה לגדול, להתפתח ולהביא קהל חדש, שיגיע מחוץ לכפר. היא פנתה לייעוץ מעמותות חיצוניות כמו אוצרות הגליל, וזמן גליל מערבי, כדי להתפתח ואף לשדרג את התפריט ולהפוך את המקום למסעדת נור, שתציע מטבח דרוזי גלילי, ממיטב תבשיליה של העדה. הינו, החלה לבשל תבשילים מיוחדים ומסורתיים, והסועדים הרבים הגיעו בהמוניהם מכול קצוות הארץ כדי לטעום ממעשה ידיה. 

מה את הכי אוהבת במקום שלך?
"אני אוהבת כמובן את המטבח, ואת המאכלים שאני מבשלת באהבה רבה. אני אוהבת את הלקוחות שלי שמעולם לא מאכזבים, מגיעים אליי מכול קצוות הארץ, ומהם אני שואבת את הכוחות". 
כנראה שלהינו זה לא הספיק, ובשנה האחרונה היא הוזמנה לאודישנים של התוכנית "הקינוח המושלם", ששודרה בקשת 12. הינו הצליחה להעפיל לתוכנית, ולהישפט מול השופטים עם הקינוח המסורתי "מעמול פיסטוק", המיוחד, שאף זכה לתשבוחות רבות מצד השופטים.

מסעדת נור, מטבח דרוזי גלילי, השוכנת בכפר הדרוזי ג'וליס בגליל המערבי, מציעה חוויה קולינרית דרוזית מסורתית, ומספרת את הסיפור מעורר ההשראה של בסמה הינו, הבעלים. 

מסעדת נור

המסעדה נפתחה לראשונה בשנת 2015 כבית קפה וקונדיטוריה ששירת את צעירי, ותושבי הכפר, והציע מיני עוגות, עוגיות לצד תפריט של סלטים, כריכים, פסטות ועוד. בסמה קונדיטורית בהכשרתה עבדה במספר קונדיטוריות ביניהן קונדיטורית שני, עד שפתחה את שלה. לפני כשנה וחצי לאור ההצלחה והביקוש בקרב קהל חדש, שהגיע מחוץ לכפר, החליטה בסמה לשדרג את המקום ולהפכו למסעדה דרוזית אותנטית, שתציע ממיטב תבשילייה המסורתיים של העדה. 
התפריט מציע מגוון תבשילים ומנות דרוזיות אותנטיות, המוגשות ברוחב לב ובאהבה מעשה ידיה של בסמה, כשגולת הכותרת הינה "ארוחת הטעימות", צמחונית (70 ₪ לאדם) או בשרית (90 ₪ לאדם). הארוחה הבשרית המיוחדת והעשירה כוללת: זיתים, חריף תוצרת הבית, טחינה, חומוס גרגרים, סלט באבא גנוש (חצילים בטחינה), עלי גפן ממולאים באורז ותבלינים, קישואים וחצילים ממולאים באורז ותבלינים, מג'דרה, קובה עוף – מטוגן עשוי מבורגול ובמילוי עוף עם בצל, מנסף עוף – תבשיל של פרגית ועוף קצוצים עם, כרובית, חציל, גרגרי חומוס, אפונה, וגזר גמדי, צנוברים, ושקדים מוגש על אורז, מטאבק – (קדירה לוהטת של חצילים, תפוחי אדמה, שום בצל ופלפלים), וספיחה בשר- פיתה עם בשר עגל, בצל, צנובר ותבלינים. הארוחה כוללת פיתות דרוזיות חמות, הנאפות על סאג' במקום, קנקן לימונדה טרייה, ולקינוח: מעמולי פיסטוק, וקפה עם הל מהפינג'אן. עוד בתפריט ארוחת בוקר דרוזית (יחיד 70 ₪/זוגי 130 ₪) הכוללת:  חביתת ירק/שקשוקה; מנקיש – 3 מיני פיתות עם זעתר, גבינה ובצל ופלפלים; מטבלים: חומוס, טחינה, כדורי לאבנה עם שמן זית, זעתר יבש, ג'יבנה (גבינה ערבית), באבא גנוש, זיתים, ריבת הבית, סלט פטוש, כדורי פלאפל, ומחבת של כרובית, חציל, פלפל, ועגבנייה מטוגנים. הארוחה מוגשת עם פיתות דרוזיות חמות, ולקינוח מעמולי פיסטוק ופינג'אן קפה עם הל.

View Comments (0)

Leave a Reply

דילוג לתוכן