רקמה גדולה- תך ועוד תך

תערוכה המייצגת את אלו שיש בהם את העוצמה להראות את פגיעותם ומבקשת שנבין את החשיבות בלחלוק- כאמת אמנותית, אישית וכנה.
מוצגת בימים אלה ועד ה20 במרץ  בגלריה על הצוק, נתניה
אוצר: עדי יקותיאלי

יונה אלטרס העבודה זכרונות ממנו

תערוכה מיוחדת במינה המציגה מיצבי רקמה ופסלים שנעשו במשותף על ידי מספר רוקמות מוצגת בימים אלה בגלריה על הצוק שבנתניה. "תערוכה שיש בה שמחה ובריאות כמו בכולסטרול הטוב של הגעגוע" אומר אוצר התערוכה, "ריקמה גדולה", עדי יקותיאלי ומוסיף "פעולת הרקמה יש לה קצב איטי, מדוד, מתוכנן בדרכו, כזה שמאפשר השתהות אינטימית של חוט ומחט שיוצרים תך ועוד תך שרק הצטברותם יוצרת כתם. התערוכה הצבעונית בצבעיהם של החוטים, צבעונית גם מבחינה אנושית, כשמקבצת אמנים ממגזרים שונים במנעד גילאים רחב במיוחד ועם סיפורי חיים מרתקים ומורכבים, שתמציתם המזוקקת מוגשת לצופים באמצעות אמנות מסורתית שמעוררת בכולנו געגוע למישהו או למשהו הראוי להיזכר על הטוב שבו.  

לפני כארבע שנים יונה אלטרס החלה לרקום את ציוריי בעלה המנוח והאהוב- ישראל, שצייר אלפי ציורים בשנותיו האחרונות. תהליך ריקמת הציורים היה ליונה תהליך מתמשך של נחמה,  תפיסה בשאריות החיים ובזיכרון המחשבות והרגשות שלו שהתגלו לה כשהיא ׳בקרבתו׳ כל יום מחדש. בכל שנה, ביום השנה, יונה ומשפחתה עולים לקבר ואוחזים בעבודות הריקמה החדשות מראים וחולקים. בשנה האחרונה יונה אלטרס רקמה 26 יחידות ריקמה מיצירותיו של ישראל ז”ל שחוברו לכדי רקמה אחת גדולה ויצרו תוצר יוצא דופן של טכניקה שלרוב נעשית בקנה מידה קטן בהרבה.

"כשהתבוננתי בעבודה המוגמרת לא היה לי ספק בייחודיות חווית הצפייה שמעניקה ושאותה קיוויתי שיהיה אפשר לחלוק עם אחרים" מספר עדי יקותיאלי:" כך הצעתי לרוקמות ולרוקמים נוספים ליצור לתערוכה זו עבודה חדשה, בה הם מהרהרים במושג ׳רקמה גדולה׳ וברוב המקרים יוצרים עבודה שהיא נקודת מפנה  בתוך תהליך היצירה שלהם, שמאפשרת לקחת סיכונים, לשחרר במידה מסוימת, להשתמש באינטואיציות, לשהות באי-ודאות כדי לפתח שפה אמנותית ייחודית. רבות מן היצירות נעשו ממקום של אובדן וממקום של געגוע לקרובים". הוא מוסיף: "הרקמה הפכה בשנים האחרונות לטכניקת ביטוי רלוונטית בשיח העכשווי, לאחר שבמשך שנים התייחסו אליה כאומנות ולא כאמנות מה שהביא לכך שמדיום זה לא נידון בהקשרים של אמנות גבוהה."

See Also

עבודה של שרה ליפקין

ֿעדי מספר על חווייתו האישית: "אמנות הטקסטיל היא חלק משמעותי מהחיים ומההיסטוריה האישית-משפחתית שלי. אימי לאה היתה אורגת, אני עיצבתי שטיחים ורקמתי במשך 15 שנה, מה שהביא אותי לנסוע לקליפורניה שהייתה בירת אמנות הטקסטיל העכשווית בשנות ה-80. שם, בבית דודתי מריאן דנין, שהייתה מאמניות הטקסטיל המובילות בקליפורניה משנות השישים זכיתי שתהא לי מנטור הן כאמנית והן כאדם. מריאן נפטרה לפני כחצי שנה ויתכן שמתוך העצב והגעגוע שלי שהתחבר לרקמה של יונה נולדה תערוכה מיוחדת זו שזיכתה אותי להכיר אמנים ואמניות יקרים שמבורכים בכישרון וביכולת". הוא מסכם: "זוהי תערוכה שיש בה שמחה ובריאות כמו בכולסטרול הטוב של הגעגוע, והיא מייצגת את אלו שיש בהם העוצמה להראות את פגיעותם".

רקמה גדולה
אוצר: עדי יקותיאלי
בהשתתפות :
אורי דרוקמן / אילנה רייטקופ
איריס אוליבר / אמי קנקה ולדרסקי / אמנון ליפקין
גליה חי / דנה נחמד / יונה אלטרס / יסמין אלעזר ירדנה עציון / לילך צודקביץ / מירה שטרן
נולי עומר / שרה ליפקין / שרה קוסטיק
תמר לוי אלפסי
קבוצת 'קוראטה' – שותפות חיפה בוסטון בליווי: שוש ויצמן, נעמה פרדו , עיצוב: ליאת מולכו
אביבה גדאי, אורית אפרים, אטלה איילאו, אטלה אלמו, אלמנש פרדה, אננו טקלה, אספו מסלה
היות קאסה, טאריק שיפראו, יטנורה בלטה, יפה טרונך, מלכה סנדקה, צגה פקדה
שעות פתיחה:
ימי שני, רביעי וחמישי 10:00-17:00
ימי שישי ושבת 10:00-14:00
שיח גלריה:
יום שבת 12 במרץ ב11:00
נעילת התערוכה 20 במרץ
גלריה על הצוק
רחוב המעפילים 19 נתניה

View Comments (0)

Leave a Reply

דילוג לתוכן