הקאמרטה הישראלית ירושלים מכריזה על עונת הקונצרטים 2022/2023

סדרת "כלים וקולות" עם סולנים וירטואוזיים ומקהלות בין-לאומיות מובילות | סדרת "חושבים מוזיקה" בשיתוף חוקרים ומדענים  | מגוון קונצרטים עם מיטב הסולנים בחיבורים מיוחדים

תזמורת הקאמרטה הישראלית ירושלים, אותה ייסד פרופ' אבנר בירון, מיצבה את עצמה כתזמורת הקאמרית המובילה בארץ ומהטובות בעולם, בזכות בחירות אמנותיות איכותיות, בלתי מתפשרות ועם זאת שונות ומעניינות. לתזמורת, שתציין בשנת 2023 את שנתה ה-40 מאז היווסדה, קהל של אלפי מנויים נאמנים, והיא מקיימת סדרות קונצרטים בירושלים, תל אביב, זכרון יעקב, רחובות ובמקומות נוספים, וכן יוצאת לסיורי קונצרטים באירופה, בארה"ב ובמזרח הרחוק, מייצגת את ישראל בפסטיבלים נחשבים וזוכה בשבחים ובפרסים. 

החידוש בעונת הקונצרטים החדשה לשנת 22-23 שתיפתח רשמית בנובמבר הקרוב, הוא בדמות מנוי בחירה פתוח ל-8 קונצרטים. לראשונה, לא יוגבל המנוי לסדרה ספציפית מבין סדרות הקונצרטים, אלא יאפשר בחירה בין מגוון רחב ועשיר של קונצרטים עם מיטב הסולנים, התזמורות והסגנונות כך שכל חובבי המוזיקה הקלאסית ותיקים וצעירים כאחד, ימצאו את מבוקשם.

סדרת הדגל "כלים וקולות" שתעלה בירושלים ובתל אביב, תציג ב-8 קונצרטים את מיטב הרפרטואר הכלי והקולי לצד פניני מוזיקה נדירות בביצוע סולנים ומנצחים בין-לאומיים:

הפסנתרן זוכה תחרות שופן גאריק אולסון (ארה"ב), החזן הצבאי הראשי שי אברמסון, זמרת הסופרן איוונה הוסה (פולין), שחקן הקולנוע (רשימת שינדלר) סלבומיר הולנד (פולין) ומקהלת הגברים מן המקהלה הפילהרמונית של קרקוב (מהמקהלות המובילות בעולם) יבצעו מיצירותיהם של שומן (קונצ'רטו לפסנתר, אופ' 54), כרוביני (מתוך רקוויאם למקהלת גברים ולתזמורת ברה מינור) ו"קדיש" לסופרן, טנור, קריין, מקהלה ולתזמורת מאת פנדרצקי, בעקבות מקורות יהודיים, במסגרת הקונצרט "קדושה". הקונצרט, בניצוחו של אבנר בירון, מתקיים במסגרת פסטיבל "גשרים מוזיקליים" ישראל-פולין.

הקונצרט הכינור הכחול  בניצוחו של אוליבר ודר (גרמניה) יארח את וירטואוז הכינור הצ'כי פאבל שפורקל במבט מרענן על הקונצ'רטו לכינו, אופ' 64 מאת מנדלסון וכן יצירות מאת דבוז'ק (רומנסה לכינור ולתזמורת, אופ' 11) וסן-סאנס (סימפוניה מס' 2, אופ' 55). 

הקונצרט "מסע בין כוכבים" בניצוחו של אבנר בירון יארח את הצ'לן עטור השבחים סטיבן איסרליס (בריטניה), שיבצע את הקונצ'רטו לצ'לו מס' 1 מאת שוסטקוביץ' ואת "כל נדרי" מאת מקס ברוך. כמו כן תנוגן הסימפוניה מס' 41, ק' 551, "יופיטר" מאת מוצרט וכן בביצוע בכורה עולמי יצירתו החדשה של ליאור נבוק "כחול, צהוב, עשן". 

בקונצרט "המיסה הגדולה של באך" בניצוחו של אבנר בירון, תארח הקאמרטה את מקהלת קולגיום מוזיקאלה טאלין הנודעת לצד סולנים בין-לאומים, לביצוע של יצירת המופת המונומנטלית מאת באך (מיסה בסי מינור, רי"ב 232), עם הקולות השמיימיים של המקהלה האסטונית.  

רוברט לוין (ארה"ב), מגדולי המבצעים של יצירות מוצרט יתארח בקונצרט "הפסנתר במרכז" ויבצע את אחד מן הקונצ'רטי הגדולים של מוצרט לפסנתר – הקונצ'רטו מס' 24, ק' 491, תחת שרביטו של המנצח ז'אן-כריסטוף ספינוזי  (צרפת) הנודע בפרשנותו לקלאסיקה. התזמורת תבצע גם את הסימפוניה מס' 60 "המפוזר" מאת יוזף היידן ועוד.

מקהלה בין-לאומית נוספת שתככב בעונה הנוכחית היא קולגיום ווקאלה גנט (בלגיה), שתתארח בקונצרט "הקלאסיקה הגדולה" יחד עם מנהלה המוזיקלי ואחד המנצחים החשובים בדורנו פיליפ הֶרֶוֶוחֶה (בלגיה) ולצד סולנים בין-לאומיים נוספים, בביצועים ליצירות מאת מוצרט (המיסה הגדולה בדו מינור, ק' 427) ובטהובן (הקנטטה 'ים שקט ומסע צלח', אופ' 112 והסימפוניה מס' 1, אופ' 21). 

אמן האקורדיון הבין-לאומי תאודורו אנזלוטי (איטליה -גרמניה) ישתף פעולה אף הוא עם הקאמרטה בערב "מפסגות אמריקה" עם יצירות במגוון סגנונות בניצוחו של אבנר בירון, בו יבוצעו בין היתר הקונצ'רטו אָקוֹנְקַגְוַוה, שחיבר המלחין הארגנטיני אסטור פיאצולה בהשראת הר האקונקגווה בארגנטינה, "אביב בהרי האפאלצ'ים" מאת המלחין היהודי- אמריקאי אארון קופלנד וקונצ'רטו למקלדת בפה מינור של באך, עוד תתארח בקונצרט נגנית הנבל יוליה רובינסקי שתבצע את הקונצ'רטו לנבל של הנדל.

את הסדרה ינעל הקונצרט "הפילוסוף" בו יתארח אמן המנדולינה אבי אביטל (ישראל- גרמניה) שישוב לשתף פעולה עם הקאמרטה בקונצ'רטי למנדולינה מאת ויולדי והומל וכן ישתתף בבכורה מחודשת ליצירתו העלומה של פאול בן-חיים  משנת 1969 "סונטה לכלי פריטה ולכלי קשת", עוד בתכנית מיצירות היידן (סימפוניה מס' 22, "הפילוסוף") ואריאגה המוכר כ"מוצרט הספרדי" (סימפוניה ברה מז'ור).

סדרה מרתקת במיוחד שצפויה השנה היא "חושבים מוזיקה" בה יתארחו פרופסורים וחוקרי מוח, בשלושה מפגשי בוקר שישי באולם צוקר בהיכל התרבות (בשעה 11:00) המשלבים מוזיקה ומדע: 

בראשון, "המוח היצירתי" (27 בינואר 2023), יתארח פרופ' רפי מלאך וישוחח על הקשר בין מוזיקה, רגשות והאופן בו חשיפה למוזיקה מסוימת משפיעה על מוחנו. בשני, "מוח אנלוגי בעולם דיגיטלי" (21 באפריל 2023 ) יתארח  פרופ' אהוד אחישר וישוחח על השפעתם של מקצבים, חזרתיות וקליטה ויזואלית על המוח, ובשלישי, "המוח המוזיקלי" (7 ביולי 23), יתארח פרופ' איתן גלוברזון, מוזיקאי וחוקר מוח, במפגש אינטראקטיבי עם הקהל.

לצד שתי הסדרות, תציע הקאמרטה השנה עוד מגוון קונצרטים איכותיים שבמרכזם סולנים אורחים במגוון כלים, המציגים יצירות סולו אהובות ממיטב הרפרטואר, (הקונצרטים בשיתוף מוזיאון תל-אביב לאמנות ובמסגרת הסדרה "סולנים בסערה" המוצגת במוזיאון):

הכנר והמנצח הידוע
דמיטרי סיטקובצקי (רוסיה- אנגליה) יתארח בקונצרט שכותרתו "מזכרות יקרות" ויבצע את יצירתו של צ'ייקובסקי לכינור ותזמורת בשם זה (בעיבודו של גלזונוב), כמו כן ינצח על הסימפוניה מס' 28 של מוצרט ועל "סימפוניה קונצרטנטה" לארבעה סולנים מאת היידן בהשתתפות סולני הקאמרטה: מוקי זוהר (אבוב) מאוריציו פאז (בסון), מתן דגן (כינור) וצבי אורליאנסקי (צ'לו). קונצרט זה הפותח את העונה, יפתח בבכורה ישראלית ליצירתו של המלחין היהודי אוקראיני ליאוניד דסיאטניקוב שעלה באחרונה לישראל.
הכוכבים העולים – המנצח נעם צור, הפסנתרן תום בורו והכנר מיכאל שחם בקונצרט "רומנטי זה קלאסי" בשני קונצ'רטי אהובים מאת וייניאבסקי ומוצרט לצד יצירות נוספות מאת מנדלסון והיידן.

קונצרט מיוחד  בשם "יש לי קצב" ובו מוזיקה אהובה לסרטים ומתוך "פורגי ובס" של גרשוין לצד הקונצ'רטו האלמותי של מוצרט, בנגינת הקלרניתנית הישראלית הבין-לאומית שרון קם (ישראל- גרמניה), בניצוחה של קרן גרליצקי.  


הקונצרט "בטהובן הנצחי" עם הכנר הנודע דמיטרי ברלינסקי (רוסיה-ארה"ב) זוכה תחרות פגניני בערב שכולו בטהובן ובמרכזו הקונצ'רטו לכינור אופ' 61.

הקאמרטה תציג שילוב נדיר בין פסנתר וחצוצרה בקונצרט "שחור לבן זהב" בניצוחו של נמרוד דוד פפר, ובהשתתפות אלון גולדשטיין (פסנתר) ויגאל מלצר (חצוצרה). בתכנית הקונצ'רטו לפסנתר וחצוצרה מאת שוסטקוביץ' וקונצ'רטי נוספים מאת מנדלסון ומרצ'לו.

הקונצרטים של הקאמרטה יעלו בתל אביב: במוזיאון תל אביב לאמנות, במשכן לאמנויות הבמה ובאולם צוקר שבהיכל התרבות, בירושלים: באולם הנרי קראון, באודיטוריום הספרייה הלאומית החדשה שייפתח באפריל 2023 ובאולם ימק"א, בזכרון יעקב באולם אלמא וברחובות באודיטוריום סלע, מכון ויצמן למדע.

לתכנית העונה ולרכישה 

אתר הקאמרטה: https://www.jcamerata.com/

02-5020503

View Comments (0)

Leave a Reply

דילוג לתוכן