שלכת – להשיל את נזקי הקיץ

עונת החורף בה השמש כבר אינה יוקדת בחוזקה בשמיים מהווה את הזמן הנכון לטיפולי פילינג. פילינג הוא טיפול המבוסס על פציעה מבוקרת של העור, במטרה לגרום לקילוף שכבות עור בעומק הרצוי, מה שגורם להתחדשותו. טיפולי הפילינג יעלים לטיפול במגוון רחב של בעיות ונזקי עור, החל מפיגמנטציה וכתמי שמש, דרך כתמי גיל, טיפול והפחתה של קמטים וקמטוטים, מראה עור עמום ונטול חיות, אקנה, עור מחוספס, גוון עור בלתי אחיד ועוד.

עונות הסתיו והחורף נחשבות לאידאליות לביצוע הטיפול, שכן לאחריו שכבות עור פנימיות הופכות חשופות ורגישות. יציאה החוצה אל השמש בחודשי האביב והקיץ בעור חשוף שעבר טיפול פילינג עלולה להחריף את הבעיות הקיימות ואף ליצור חדשות. בחורף פוחת הסיכוי לחשיפה לשמש וקל יותר להתגונן מפניה באמצעות קרם הגנה או שהייה במקומות סגורים ועל כן הסיכונים פחותים. 

אחת מתופעות הלוואי הטורדניות ביותר הנגרמות עקב חשיפה לשמש היא כאמור הופעתם של כתמי הפיגמנטציה. בסוף הקיץ הם פתאום נמצאים בכל מקום, בפנים, במחשוף, בידיים ועוד. כתמים אלה במרבית המקרים מהווים ביטוי חיצוני לנזק שנגרם גם בשכבות העור העמוקות ונראים כלפי חוץ. מכאן, רואים את סימני ההזדקנות הראשונים, אובדן נפח העור, קווי יובש, ריפיון עור וקמטים. 

מעבדות GIGI קוסמטיקה. צילום מיכאל טופיול

הפילינג נחשבת כיום לאחת משיטות הטיפול הפופולאריות ביותר כלשקם ולהצעיר את העור מנזקי הקיץ על ידי השלתם של תאי עור מתים משכבת האפידרמיס, שמטרתה עידוד היווצרות של תאים חדשים ונטולי כתמים. הפילינג שחושף שכבות עור חדשות הופך את עור הפנים לזוהר, רענן וכמובן גם יפה יותר. אי לכך, פעמים רבות ישמש כפתרון טיפולי במקרים של אקנה וצלקות בעור, פגמים וקמטים, כמו גם לשיפור במרקם ובאיכות העור. כמו כן, הפילינג יכול להעניק גם אפקט מתיחה במידה מסוימת. הפילינג כולל מגוון טיפולים ברמות שונות ונחשב כטיפול קוסמטי רפואי, אך גם כטיפול אסתטי לכל דבר. ההבדל העיקרי הוא בעומק בו מבוצע. ככל שהפילינג מבוצע יותר לעומק, כך זמן ההחלמה עשוי להיות ארוך יותר וקיימות גם תופעות לוואי שכיחות שיש לקחת בחשבון. אלו כוללות אדמומיות, הלבנה יתרה של העור ושינויים בגוון.

קיימים שלושה סוגים עיקריים של פילינג מסבירה: אולגה פילוננקו, מדריכה בכירה במעבדות GIGI    חברת קוסמטיקה ישראלית-בינלאומית:   

פילינג ביתי/פילינג טבעי – כפי שניתן להסיק משמו, מדובר בטיפול שניתן לבצע באופן עצמאי, בבית והוא נחשב לקל ופשוט. אפשר למצוא בשוק כיום מגוון רחב של תכשירי פילינג ביתיים, וגם ניתן לייצר בעצמנו את הפילינג מחומרים ביתיים שיש לכל אחד בבית. הפילינג הביתי נועד לרענן את העור, ליצור מראה זוהר יותר ואפשר לבצע אותו אחת לכמה חודשים.

פילינג יסודי – פילינג מסוג זה מתאים לצורך העלמת קמטים וכתמים בולטים, הנוצרים בעקבות חשיפה מרובה מאד לשמש או בעיות פיגמנטציה שונות. הוא מוצע על ידי קוסמטיקאיות המתמחות בו ונעשה תוך שימוש בתכשירי פילינג מיוחדים, המיועדים אך ורק לשם כך. מכיוון שמדובר בחומרים כימיים חזקים, חשוב שהטיפול יתבצע על ידי קוסמטיקאית מומחית, בעלת הכשרה מתאימה.

See Also

פילינג עמוק – הוא מגיע לשכבות העמוקות של העור ונחשב הליך רפואי לכל דבר. הוא מוצע על ידי רופאים, המתמחים בכך, ומתבצע בחדר ניתוח או במרחב טיפולי מתאים. הוא נעשה תחת הרדמה חלקית וההחלמה ממנו ארוכה יותר בהשוואה לפילינג הביתי למשל. אפשר לבצע אותו בעזרת חומצה מיוחדת, חומצת TCA, או באמצעות לייזר, הנחשב לאחת משיטות הטיפול המבוקשות כיום.

פילינג עמוק מוצע פעמים רבות משיקולים אסתטיים, אולם במקרים מסוימים גם בשל סיבות רפואיות, בין אם בעקבות צלקות על עור הפנים או כתמים שמופיעים על גבי העור ולא ניתן להסירם בדרכים אחרות.

לדברי כוהנת הטיפוח ובעלת מותג קוסמטיקה המבוסס צמחי מרפא אלונה שכטר יש כמה  עובדות שחשוב לדעת על פילינג: 

  • בחורף, על מנת ליצור אפקט מצטבר, מומלץ לבצע סדרה של 6-4 טיפולי פילינג.
  • בתקופה בה עושים פילינג, חשוב לנהוג במשנה זהירות בכל מה שנוגע לחשיפה יזומה לשמש: גם בחורף יש למרוח מקדם הגנה, ואפילו לחבוש כובע.
  • ככל שגוון העור כהה יותר, כך הוא בקבוצת סיכון גבוהה יותר לסבול מתופעות לוואי בעקבות פילינג.
  • כדי ליהנות מהתוצאות הרצויות, חשוב להתאים את סוג הפילינג למצבו של העור ולבעיה ממנו הוא סובל. אין צורך לבצע פילינג עמוק כשמדובר בעור צעיר ובריא. מצד שני, פילינג ביתי לא תמיד יהיה הפתרון המתאים לאלה הסובלים מצלקות או כתמים בולטים על העור. חשוב לפנות לגורם טיפולי מוסמך, בעל ניסיון בביצוע הטיפול המוצע. מומלץ יחד איתו לבחון את שיטות הטיפול השונות ולבדוק איזו מהן היא המתאימה ביותר.
  • אל תחסכו בפרטים – חשוב ליידע את הקוסמטיקאית בפרטים רפואיים לפני טיפול והתאמת מוצריםף כמו למשל אם אתן נוטלות תרופות באופן קבוע.  נתונים אלו חשובים כיוון שישנן תרופות העלולות להאיט את קצב ההחלמה של העור ולכן בזמן נטילתן לא מומלץ לבצע פילינגים. 
  •  התאימו את שגרת הטיפוח היומית לפילינג שעשיתן. ישנו סיכוי שבעקבות טיפול פילינג מצב העור שלכן ישתנה וכך ישתנו בהתאם גם הצרכים הקוסמטיים שלו. היוועצו בקוסמטיקאית בקשר להמשך הטיפול הביתי למקסום התוצאה. 
View Comments (0)

Leave a Reply

דילוג לתוכן