המדריך המלא להסרת שיער – לקראת קיץ 2022

באדיבות ד"ר להבית אקרמן מומחית ברפואת עור

אחת מהבעיות הנפוצות ביותר המעסיקות נשים (וגברים) היא צמיחת שיער באזורים שונים בגוף וכאלה שהיינו רוצים שיהיו מדוללים ואם אפשר חלקים לחלוטין: רגליים, ידיים, מפשעות, בטן , גב ופנים. כיום,  קימות מגוון שיטות להסרת שיער שלכל אחת חסרון ויתרון וכדאי להכיר את כולם מקרוב לפני שמחליטים להשקיע בפרוצדורה. 

ד"ר להבית אקרמן, מומחית לרפואת עור  מסבירה: "לשיער הגוף אין תפקיד משמעותי לאיכות חיים או לבריאות הגוף ולכן אפשר להסיר אותו מכל מקום באם גורם למטרד אסתטי.  אולם,  צריך לדעת שהסרת שיער (כמעט בכל השיטות) יכולה להגדיל סיכוי לדלקת בזקיקי השיערה,  לרוב יש לכך נטייה אישית. זה לא סיבה להפסיק להסיר את השיער אלא פשוט לטפל לפני –  לשטוף את האזור פעמיים רצוף עם סבון אנטי בקטריאלי ומייד אחרי  טיפול במשחה אנטיביוטית.

 לקראת קיץ 2022 ד"ר להבית אקרמן עושה  סדר בדברים:  היתרונות והחסרונות של כל שיטה: 

גילוח– שיטה וותיקה, פשוטה, יעילה להסרת שיער מכל הגוף. מתאימה בכל גיל, על כל צבע שיער ואיננה כואבת. החיסרון – לעיתים פוצעת את העור ומשאירה סימנים, יעילות לזמן קצר בלבד כיון שלא מורטים את השיערה מהשורש וכן בשיטה הזו יש יותר סיכוי להופעת דלקת בזקיקי השערות,  באנשים הרגישים לכך. בניגוד לידיעה הרווחת- גילוח לא גורם לצמיחת יתר אלא לצמיחה אלכסונית של השיער מה שנראה כאילו השיער עבה יותר.

צילום: @freepik

שעווה– שיטה וותיקה, יעילה, בטוחה, פשוטה, עובד על כל סוגי השיער ומחזיק לזמן רב. בשיטה זו יש מריטת שיער מהשורש ולכן זה מחזיק זמן ארוך בין חודש לחודשיים. החסרונות – בשעווה חמה צריך להיזהר מאוד באזור הפנים.  אנשים הנוטים לפיגמנטציה- טיפול קבוע בשעווה עלול לגרות את העור באופן קבוע ולגרום לכתמים כהים כמו שפם למשל, אשר קשה מאד להיפטר מהם. מי שנוטל רואקוטן מומלץ לא לעשות מריטת שיער בשעווה חמה. כמו כן שיטה זו כואבת. 

צילום: @freepik

אפילציה– שיטה שבה מוחדרת מחט חשמלית לפתח השיערה ומחממת את הזקיק באופן ישיר. ע"י כך נגרם נזק לזקיק השיער באופן כזה שהשיער לא יצמח יותר. על פניו שיטה יעילה וותיקה. הנותנת פיטרון לטוח ארוך מאד. חסרונות– כואב, שיטה איטית- כיוון שצריכים לעבור שערה שערה. עלול להותיר סימנים וצלקות. ההמלצה היא כי מי 
שסובל משיעור יתר בפנים עם שיערות לא רבות, כאשר לא ניתן להשתמש בטיפולי לייזר או אור מסיבה כזו או אחרת- מומלץ על שיטת אפילציה. 

צילום: @freepik

הסרת שיער בלייזר או הבזקי אור- שיטה ששטפה את מחוזותינו בשני עשורים האחרונים, ומהווה אל אחד הטיפולים הנפוצים ביותר כיום. הבסיס זה חימום של זקיקי השיערה בדומה למחט חשמלית- אולם ניתן לעבוד על שטח גדול בבת אחת ולא לעבור שיערה שערה מה שגורם לטיפול להיות יעיל יותר מהיר יותר ומצמצם את משך הכאב. הבסיס של לייזר או הבזקי אור זה קליטה סלקטיבית של האנרגיה עי הצבע החום אשר קיים בזקיקה בשערה. החימום גורם  להרס של הזקיקים ולפרק זמן ארוך מאד (שנים רבות- תלוי באזור בגוף)- מה שהופך את זה לאטרקטיבי מאוד!. הטיפול יעיל בעיקר כאשר יש הבדל בין גוון העור לשיער- כלומר ככל שיש שיער יותר כהה ויותר עבה ועור יותר בהיר- ללייזר יהיה קל יותר להבדיל בין השיער לעור הרגיל והטיפול יהפוך לבטוח יותר ופחות כואב. החסרונות – בטיפולי במכשירים מבוססי אנרגיה ואור לא ניתן לטפל בשיער לבן, גינגי או בהיר וכן יש סיכון לכוויות בעיקר אצל כהי עור.

See Also

צילום: @freepik

SHR– בשיטה זו במקום לחמם מהר ובבת אחת את הזקיק- מחממים מהר אבל בהדרגה. מה שגורם לטיפול להיות בטוח יותר, מהיר יותר ויעיל יותר גם לעור כהה והרבה הרבה פחות כואב. כמו כן בשיטה בזו יש פחות סיכוי לכוויות ולכן זה יותר בטוח לבעלות עור כהה ושזוף וכן הרבה פחות כואב. כמה זמן זה יחזיק? הסרת שיער בלייזר איננה לצמיתות. יש מצבים או אזורים אשר יכולים להתעורר שוב בהמשך לאחר היריןן, בעיות הורמולניות, תרופות ועוד. הטיפול יחזיק לשנים רבות- בחלק מהמקומות אף כמעט לצמיתות. אבל זה משהו שללא ניתן  להבטיח. הדילול יהיה לצמיתות . 

טיפים מד"ר להבית אקרמן להסרת שיער בטוחה:

  1. מומלץ לטפל במקום שבו יש מכשיר הנותן מענה למגוון רחב של סוגי שיער וגווני עור- להסרת שיער יעילה בלייזר יש צורך לעיתים באורכי גל שונים (לא כל השערות בכל הגוף בעלות מאפיינים דומים).
  1. ניתן היום לטפל בעור כהה מאד. אולם עור כהה מאד לא דומה לעור שזוף בהתנהגותו. יש להימנע משיזוף כשבוע לפני הסרת שיער (במכשירים בטכנולוגיה מתקדמת). טיפול בעור כהה הינו בטוח בטכנולוגיות החדשות אולם טיפול בעור שזוף (חשיפה לשמש בשבוע שקדם לטיפול יגביר סיכוי לכוויות מהטיפול.
  1. לפני הסרת שיער יש לשטוף את האזור פעמיים ע"י סבון אנטי בקטריאלי- על מנת להפחית סיכון לדלקת בזקיק השיערה לאחר הטיפול.
  1. הסרת שיער באזור פנים וצוואר נחשבת לאזור בעייתי לטיפול בלייזר לאור סיכון לצמיחת יתר פרדוקסלית- ולכן ההמלצה היא לעשות 2-3 טיפולים- ורק אם נצפית מגמת שיפור- ניתן להמשיך בטיפול. לא לחכות 10 טיפולים ואז להחליט כי אז עלול להיות מאוחר מדי במקרה הנל.
  1. במקום לגלח את השיער (בעיקר מאזור כמו פנים) ניתן להשתמש במשחה שגורמת לשיער לנשור. אסור למרוט את השיער (שעווה, חוט, מכשיר ביתי) במהלך הסרת שיער בלייזר או אינפרה בשום פנים ואופן!!
  1. במידה ונוצרה כוויה מהטיפול- יש למרוח בשלב ראשון קרם ביאפין כמה שיותר, להימנע מחשיפה לשמש ולהתייעץ בהקדם עם רופא עור או משפחה באשר לצורך בטיפול נוסף. טיפול מוקדם בכוויה ישפר משמעותית את משך ההחלמה וחלוף הסימנים.

קיץ נעים ☺

View Comments (0)

Leave a Reply

דילוג לתוכן