מה הנשים באמת רוצות

אפליקציית ההיכרויות הפופולרית bumble מפרסמת לראשונה את דו"ח
"מה נשים רוצות", הבוחן מה נשים בישראל של ימינו חושבות על היכרויות ורומנטיקה.

באמבל, אפליקציית ההיכרויות שבה נשים עושות את הצעד הראשון, פרסמה לראשונה את הדו"ח "מה נשים רוצות" בישראל, שבוצע בשיתוף עם הפסיכולוגית החברתית והמומחית למערכות יחסים, ד"ר לירז מרגלית. התוצאות מספקות תובנות חדשות לגבי הדרך שבה נשים בישראל של ימינו חושבות על מערכות יחסים, רומנטיקה, תפקידי מגדר, כסף וסקס. המחקר בוצע על ידי חברת טופיקס, בהובלת ד"ר מרגלית, באמצעות פאנל משיבים בתמיכת טכנולוגיית אינטליגנציה מלאכותית, על מנת לדבר עם 550 נשים בישראל על החוויות שלהן, עם מיקוד במערכות יחסים בין גברים לנשים.

בני זוג, לא מפרנסים
המחקר של bumble מראה כי בכל הקשור להיכרויות, נשים בישראל משנות את המשמעות של הצלחה באהבה. בתקופה שלאחר מגפת הקורונה, bumble זיהתה את הטרנד של 'רווקות מודעת', שמשקף שֶׁרַוָּקוּת היא לא ברירת מחדל של כל אותן אלו שלא מצאו בן זוג, אלא שנשים באופן מודע בוחרות להיות רווקות. נשים בישראל לא מאמצות רק את הגישה הזאת – דו"ח bumble מראה כי הן מאתגרות באופן פעיל את הנורמות הרומנטיות הישנות בדרכים חדשות ומפתיעות, ביחוד בתחום של נישואים וכסף. כמעט 3 מכל 4 נשים בישראל (72%) מדווחות כי הן לא מרגישות לחץ חברתי להתחתן, ו-70% אמרו כי הן לא מרגישות צורך להתחתן על מנת לבסס את מערכת היחסים.* ההצלחה כבר לא נמדדת בחופה. התוצאות מראות כי דבר זה לא מוגבל רק ל'הצלחה', אלא ממשיך לשיחה רחבה יותר על ההערכה העצמית של נשים בישראל. למעלה מ-2 מכל 3 נשים רווקות (70%) בגילאי 26-40 אמרו כי הן לא זקוקות לגבר על מנת להרגיש שלמות, והאחוז גבוה עוד יותר בקרב נשים מדור ה-Z  

אילוסטרציה באמבל

דו"ח bumble מאשר כי השאלה הקלאסית "מי משלם את החשבון?" עדיין חיה ובועטת, אך מהווה מצב עדין עבור נשים בישראל. כעת, השאלה "מי משלם את החשבון בפגישה הראשונה?" נתפסת פחות כסימן לחיזור ויותר כשיטה להבנת הכוונות של הצד השני. רוב הנשים בישראל (60%) לא חושבות שגבר חייב לשלם את החשבון בפגישה הראשונה, אך עדיין ישנה משמעות טקסית לפעולה, שבה נשים משתמשות כדי לקבוע את כוונותיו: כמה מהר הוא הציע? עד כמה הוא התעקש? המחקר מראה שבאופן כללי, ככל שאישה יותר מעוניינת בגבר, כך יותר אכפת לה אם הוא משלם את החשבון בפגישה הראשונה, מפני שהן מחשיבות זאת כסימן המביע כוונה רצינית לעתיד. מתוך מי שלא מאמינות כי הגבר צריך לשלם, יותר מחצי (54%) חושבות כך מפני שהן רוצות לבסס מערכת יחסים מאוזנת עוד מההתחלה ולהימנע מלשדר מסר שלפיו הן מחפשות גבר שיפרנס אותן.

רומנטיקה והיכרויות בעידן המודרני 
הרומנטיקה בישראל הופכת לפרגמטית יותר. יתכן שבקרוב יגיע יומם של זרי הוורדים ושל ההצהרות הפומביות. עבור נשים בדורות צעירים יותר, הבעת אהבה נעשית באמצעות פעולות קטנות ותשומת לב, בניגוד למחוות גרנדיוזיות ומוחצנות. כאשר הן דיברו על רומנטיקה, כמעט 3 מכל 4 נשים ישראליות (73%) הזכירו מחוות קטנות. דבר זה השתקף אצל נשים ישראליות בבאמבל, כאשר כמעט 1 מתוך 3 נשים (32%) ציינו שכעת, לאחר השנתיים האחרונות, הן פחות מתרשמות מפגישות ראשונות מושקעות באופן מוגזם.* אופן המחשבה הפרגמטי הזה משתקף גם ביומיום ובאופן שבו נשים בישראל חושבות על סיבות לדחייה אוטומטית. עדיין קיימים ניצוצות ופרפרים בבטן, אבל לא מייד, כאשר פחות מ-1 מכל 4 נשים בישראל (23%) מעלות חוסר בכימיה (פרפרים) כסיבה לדחייה אוטומטית, ומערערות על הרעיון של אהבה ממבט ראשון.

אילוסטרציה freepik

ערכים משותפים ושוויון כעת נמצאים בראש הרשימה בכל הנוגע לבני זוג פוטנציאליים. רוב הנשים בישראל מחשיבות חוסר כבוד והערכה (57%) או חוסר בגרות והתנהגות ילדותית (48%) כסיבות לדחייה אוטומטית. בנוסף, 40% מהנשים הצהירו כי סגנון חיים שונה יקבע עבורן האם הקשר ימשיך או יפסיק. גם הקריטריונים הפיזיים שעל פיהם אנו מחפשים ושופטים בני זוג השתנו, כאשר נשים בישראל מתרחקות מהסטנדרט הקלאסי של גבר גבוה, כהה ונאה. 'אביב הגברים הנמוכים' מטיק טוק הגיע לישראל: 3 מכל 4 נשים (75%) אימצו את מגמת ההיכרויות הוויראלית של דור ה-Z וכבר לא מחשיבות גובה נמוך כסיבה לדחייה אוטומטית. באופן מעניין, נשים מדור ה-Z (בגילאי 18-25) הן פתוחות הרבה יותר ומתמקדות בערכים, אך לא נותנות תפקיד משמעותי לגובה או להתאמה בסגנון החיים בבחירת בני זוג. דבר זה משתקף עוד יותר בקרב מי שמשתמשות באפליקציית באמבל, כמעט חצי (46%) מהישראליות אומרת שכעת הן פתוחות יותר להיכרות גם מחוץ למה שהגדירו בתור 'הטיפוס' שלהן.** זוהי מגמה שבאמבל מכנה 'קריאה פתוחה' והאימוץ של גישה זו בישראל היא בין הגבוהות בעולם, בהשוואה לאנשים ממדינות אחרות.

הפער הרומנטי
למרות השינוי החיובי בצורה שבה נשים בישראל חושבות על הצלחה ומסננות בני זוג לעתיד, עדיין קיימים מספר אתגרים המקשים על קשרים אותנטיים. בכל הנוגע להיכרויות, ובייחוד בתקופה הראשונית של הקשר, הישראלים נופלים לתפקידים ולציפיות על בסיס מגדרי. bumble קוראת לתופעה זו 'הפער הרומנטי' – ההבדל בציפיות בין גברים לנשים בכל הנוגע לחיזור, היכרות ומערכות יחסים. הפער ממשיך בישראל של ימינו, כאשר כמעט חצי (49%) מהנשים מרגישות צורך "לשחק אותה קשה להשגה" בתחילת הקשר, והאחוז גדל ל-56% בקרב נשים בגילאי 40-51. למרות הדרכים שבהן הדורות הצעירים מערערים על לחצים מסורתיים בהיכרויות, נשים בישראל עדיין דואגות שישפטו אותן עקב הציפיות החברתיות המתמשכות. כמעט שני שליש (62%) מהנשים ממשיכות לחשוש מלעשות את הצעד הראשון, עקב חשש שהצד השני יחשוב שהן נלהבות מדי. ובכל הנוגע לפתיחות לגבי הרצונות שלהן, 1 מכל 4 (25%) חוששות שהצד השני יחשוב שהן דעתניות או 'ישירות' מדי במהלך השלבים הראשונים של ההיכרות.

אילוסטרציה freepik

אומרים לנו שיש סקס אחר
בכל הנוגע לציפיות על בסיס מגדר בהיכרויות, סקס הוא עדיין אחד הנושאים המאתגרים ביותר הן עבור נשים והן עבור גברים, אך קיימים שינויים מעודדים בצורה שבה אנו מדברים, חושבים ומקיימים סקס. בתקופה שלאחר מגפת הקורונה, 42% מהישראלים ב- bumble מתארים את הגישה שלהם לסקס, לאינטימיות ולהיכרויות כ'פתוחה וחוקרת'.** נשים בישראל גם מציינות שסקס כבר אינו נושא טאבו לשיחה ו-40% מרגישות שחשוב לדבר על רצונות וצרכים מיניים בשלב מוקדם של ההיכרות.**עבור רוב הנשים בישראל, הנאה מינית כבר אינה מוגבלת למערכות יחסים, דבר שמשקף את המגמה העולמית בבאמבל של 'חקירה מינית אתית'. יותר מחצי (55%) מהנשים הישראליות בסקר נהנות מסקס מחוץ למערכת יחסים, והאחוז רק עולה הן בקרב הדורות הצעירים יותר (18-25) והן בקרב נשים מעל גיל 50, אך בשל סיבות שונות. נשים צעירות יותר מתמקדות בחקירה מינית ובהירות לגבי הצרכים המיניים שלהן. מחקר bumble מראה כי במהלך השנה האחרונה, 1 מכל 4 (24%) מהישראלים הגבירו את החקירה המינית שלהם, אחוז שקופץ ל-31 עבור נשים בישראל באופן ספציפי.** הדו"ח מראה כי בקרב נשים בגילאי 50+, רבות מתחילות רק עכשיו להנות מסקס בפעם הראשונה, מפני שהן כבר אינן מוגבלות על ידי העכבות והלחצים המאפיינים את הגילאים הצעירים.

See Also

ד״ר לירז מרגלית

ד"ר לירז מרגלית, מומחית מערכות היחסים של bumble: "למרות שרוב הנשים מציינות שהן שונאות לשחק משחקים, ואפילו יותר מזה כאשר גברים משחקים משחקים, הן עדיין מרגישות שעליהן לעשות זאת.  משמעות הדבר היא שלעיתים קרובות, נשים מרגישות שאסור להן לתקשר את  הרצונות שלהן באופן ישיר. עם זאת, יש גם חדשות טובות שמביאות נשים מהדור הצעיר, יותר שמרגישות בטוחות מספיק כדי לדבר ישירות על הדברים שהן מחפשות בקשר וגם בחיי המין שלהן. אנו רואים שינוי מדפוס חשיבה שמטרתו "למצוא גבר" כדרישה להתקדמות בחיים, לדפוס שבו נשים מעריכות מערכות יחסים ובני זוג על בסיס מה שהם מביאים לחייהן. 

אתם מוזמנים לקרוא יותר על התכונות שלנו כאן: bumble.com/safety. כדי ליצור מרחב נעים ומכבד יותר להיכרויות, bumble נוקטת בגישה של 'נשים לפני הכל', עם תכונות כמו אימות תמונות, אינטליגנציה מלאכותית לזיהוי תמונות מיניות שנשלחו ללא רשות ואיסור על שפה של 'ביוש גוף' באפליקציה.

View Comments (0)

Leave a Reply

דילוג לתוכן