חברת כצט על בחירת משחת שיניים לילדים והחשיבות של כמות הפלואוריד במשחה

עשרות הפרסומות המציפות אותנו בטלוויזיה, ברדיו, באינטרנט ובעיתונות מספרות ומבטיחות שמשחת השיניים תעשה ניסים ונפלאות עבור הילדים שלנו. אבל מה הם באמת ההבדלים בין משחות השיניים ואיזו משחה כדאי לקנות? חברת "כצט" עם המדריך המלא לבחירת משחות שיניים לילדים

עששת, בעיות חניכיים, ריח רע מהפה והלבנת שיניים הן רק חלק מבעיות היגיינת הפה שמשחות השיניים נועדו לטפל בהן. לכן חשוב לצחצח שיניים עם הילדים כבר מגיל מוקדם – למעשה, מרגע צמיחת השיניים הראשונות – ותוך כדי להקנות להם הרגלי צחצוח בריאים ונכונים, שילווה אותם שנים קדימה.

שמירה על היגיינת הפה ומניעת בעיות שיניים בהווה ובעתיד (דוגמת חורים בשיניים, עששת ודלקות חניכיים), מתחילה מצחצוח שיניים, בתדירות מספקת של לפחות פעמיים ביום ובצורה נכונה. חלק מרכזי בהצלחה, בייחוד עבור הילדים, הוא בחירה נכונה של משחת שיניים. 

פלואוריד הוא המרכיב החשוב ביותר במשחת השיניים
פלואוריד הוא חומר אנטי-חיידקי המסייע בחיזוק השיניים. תרכובות פלואוריד שונות (וביניהן: סודיום מונופלואורופוספט, אמין פלואוריד וסודיום פלואוריד), משמשות כמרכיבים פעילים במשחות השיניים המוכרות שלנו. השימוש במשחות שיניים המכילות פלואוריד, הוכח כיעיל במניעת עששת במחקרים רבים. צחצוח שיניים עם משחת שיניים מביא לחלל הפה, לשיניים ולחניכיים את הפלואוריד. אחרי שטיפת הפה, נשאר חלק מן הפלואוריד בריריות הפה והלשון ומשתחרר באיטיות במשך שעות. הדבר תורם לבריאות השיניים והחניכיים ומסייע לשמירה על ריח פה טוב לאורך זמן.

אז מה בדיוק הפלואוריד עושה? ברמה הכללית, הוא חודר לשכבה החיצונית והאיתנה ביותר של השיניים, זגוגית השן (אמייל), שאחראית בין השאר על חוזק השיניים ועל הגוון הלבן הטבעי שלהן. הפלואוריד גורם לחיזוק השכבה ומספק לה הגנה בפני כל אותם רכיבים שעלולים להזיק לה, לרבות חיידקים או חומצות. בכך הוא עשוי להפחית משמעותית את הסיכויים לחורים, לעששת, לדלקות חניכיים ואפילו למצבים מורכבים דוגמת נסיגת חניכיים.

מן העבר השני של המשוואה, צריך לזכור שכמויות גדולות "מדי" של פלואוריד עלולות להסב נזק, במיוחד עבור ילדים שנוטים לבלוע את המשחה בשלבים הראשונים של הצחצוח. חשש עיקרי הוא מפלאורוזיס, מצב בו החומר גורם לשינוי בלתי רצוי בהרכב הכימי של זגוגית השן. אחד הביטויים האפשריים של כך הוא הופעה של כתמים לבנים על גבי השן, שרחוקים מלהיות מרשימים מבחינה אסתטית.

האם פלואוריד מתאים לכל גיל? ובאיזו כמות?
המלצות השימוש במשחת שיניים משתנות לפי גיל, בעיקר בשאלת סוג המשחה, כמות הפלואוריד בה וכמות המשחה בה משתמשים בפועל בכל צחצוח.

תינוקות עד גיל שנתיים
אנחנו עדים לשינויים במדיניות של משרד הבריאות בשנים האחרונות בשאלת הצחצוח של תינוקות ופעוטות. עד 2021, ההמלצה של משרד הבריאות הייתה שצחצוח שיניים בקרב תינוקות, החל מבקיעת השן הראשונה ועד גיל שנתיים, ייעשה באמצעות מברשת אך ללא משחת שיניים. 

מאז התמונה השתנתה. מעבר לעובדה ששימוש נכון במשחת שיניים עם פלואוריד לא אמור להסב נזק, הנתונים המצטברים לגבי שיעור העששת הגבוה בקרב ילדי ישראל בשנים האחרונות היוו ככל הנראה חלק מההחלטה. יש לציין שהנחיות אלה מיישרות קו למעשה עם המקובל ברוב מדינות אירופה וארצות הברית.

עד גיל שנתיים, בהתאם להנחיות הנוכחיות, מומלץ לבחור במשחה בעלת ריכוז פלואוריד נמוך באופן יחסי, עם מברשת שיניים רכה ככל שניתן. 

מבחינת כמות המשחה על גבי המברשת, אין כאן כמובן נוסחה חד משמעית כאשר ההמלצה היא להקפיד כמות קטנה המזכירה בגודלה גרגיר אורז.

גיל 2-6
החל מגיל שנתיים ועד גיל שש, יש לשנות מעט את הרגלי הצחצוח. בגיל זה, מומלץ להשתמש עדיין במשחה בעלת ריכוז פלואוריד דומה, אולם רצוי להגדיל את הכמות בה משתמשים בכל צחצוח לגודל של כדור אפונה. 

זהו השלב בו חובה עליכם, ההורים, לתרגל עם הילדים יריקה של המשחה מהפה בתום הצחצוח ולא בליעה שלה. גם שטיפת הפה במים מומלצת פחות, מכיוון שהיא עלולה להביא להפחתת כמות הפלואוריד שנשארת על גבי השיניים בפועל.

גיל 6 ומעלה
גיל שש, בו הילדים כבר נעשים לרוב עצמאיים יותר בצחצוח, הוא נקודת מפנה נוספת. בשלב זה, אפשר ואף מומלץ להחליף למשחת שיניים שריכוז הפולואוריד בה הוא גבוה יותר – 1,450 חלקים למיליון, ליתר דיוק. גם את כמות המשחה אפשר להגדיל מעט, כל עוד עושים את מירב המאמצים שהילד או הילדה לא יבלעו את המשחה. 

עם כל הרצון שלכם לפתח את העצמאות אצל הילדים שלכם, קחו בחשבון שקשה לצפות מהם לצחצח בצורה נכונה, יסודית וממושכת מספיק (כשתי דקות לפחות בקבוצת הגיל הזו) בשלב הזה. לכן מומלץ לתת להם להתנסות בצחצוח כשהם מסוגלים לעשות זאת, אבל לעבור עליהם ולצחצח למעשה עבורם את השיניים עד גיל תשע לערך.
ניתן לרכוש את מגוון משחות השיניים לילדים של "כצט" כאן 

***

כצט (CTS) בע"מ היא חברת תרופות ומוצרי צריכה מהמובילות בישראל, הפועלת בשוק הישראלי משנת 1921. בתחום הבריאות, כצט מספקת לחולים ולרופאים בישראל תרופות מרשם, תרופות ללא מרשם ותכשירים רפואיים חדשניים ואיכותיים לשיפור איכות חיי המטופלים. מקור התרופות המיוצרות בכצט הוא בפיתוח עצמי או על פי הסכמי ידע. כל המוצרים עומדים באישורים ובתקני האיכות המחמירים ביותר. מוצרי כצט נמכרים בכל בתי המרקחת, קופות החולים והמוסדות הרפואיים, הן בישראל והן ברחבי העולם. בשלהי 2014, נכנסה חברת כצט גם לתחום הרפואה המותאמת אישית ומאז היא פועלת להגברת המודעות ולהנגשת בדיקות גנטיות לציבור הרחב.

View Comments (0)

Leave a Reply

דילוג לתוכן