אסתטיקה ווגינלית – אופס, אמרנו את זה….

מאת גלינה סמית

ד"ר פאני בר לוי, גינקולוגית בכירה והגורו של תחום הטיפולים הווגינאליים האסתטיים-רפואיים בישראל, מספרת על חדשנות טיפולית פורצת דרך המאפשרת לנשות המאה ה-21 לחוש מלאות ביטחון נשי אינטימי,  בכל שלבי החיים 

דר פאני בר לוי גינקולוגית ומומחית לאסתטיקה ווגינלית צילום Q Elite Beauty

עד לפני כמה שנים צמד המילים "אסתטיקה וגינאלית"  לא דובר בפרהסיה, אך בעבע מתחת לפני השטח. בשנים האחרונות, הלך והפך לטרנד תוסס ובועט וכיום מדובר בקטגוריה רפואית מן המניין. זה כמה שנים שמתחוללת בישראל מהפכה של ממש בתפיסת האינטימיות הנשית, ומה שהחל בפוסטים ויראליים שהעלו בנות הקרדשיאן, השחקנית גווינת' פלטרו ומפורסמות אחרות, התפשט במהירות ברחבי העולם ונחת, כמובן, גם אצלנו. 

מחוללת המהפכה וחלוצת התחום בישראל היא ד"ר פאני בר לוי, רופאה בכירה ומומחית בגינקולוגיה. לפני מספר שנים,  הביאה לארץ את בשורת הטיפולים הווגינאליים ונרמלה אותם. במרפאה ייעודית שפתחה לטיפולים וגינליים, מרוכזים, לראשונה בישראל, תחת קורת גג אחת, כל הטיפולים החדשניים, המכשור הטכנולוגי והחידושים מהתחום, כדי לפתור כל בעיה או חוסר שביעות רצון, ולאפשר לנשים להרגיש רלוונטיות ומלאות בטחון אינטימי. 

פגשנו את דר בר לב לראיון ויצאנו עם כמה וכמה תובנות.

Saying the word I was not supposed to say is the thing that gave me a voice in the world

 Eve Ensler, The Vagina Monologues

אילו בעיות יכולות להיווצר אצל נשים אחרי הריון ואם יש להם מענה בטיפולים וגניליים אסתטיים ?
בריחת שתן:
תופעה הנפוצה בקרב 1 מתוך כל 3 נשים!  הלידה מהווה את הגורם העיקרי לתופעת בריחת שתן בגילאים הצעירים, וזהו חותם שהיא מותירה בנרתיק. במהלך הלידה הנרתיק מתרחב ומתרופף, ובתקופת משכב הלידה וההחלמה, הנרתיק מתכווץ וחוזר למימדיו הקודמים, או הכי קרוב אליהם, וכך כפועל יוצא מתהליך הלידה, נחלש אזור רצפת האגן, והשרירים הרפואיים מתקשים לשמור על איפוק השתן, וכאן מתחילה בעיית הקושי להתאפק עד למצב של דליפת שתן. 
במשך שנים נחשבה בריחת השתן לתופעה המאפיינת נשים בוגרות, אולם לא כך הוא המצב, ומדובר בתופעה נפוצה בקרב נשים צעירות לאחר לידה.  מדובר בבעיה הפוגעת באופן יומיומי, בחיי החברה, החיים האישיים, הזוגיים ועוד.   
איך לטפל? 
הפתרונות החדשניים משלבים כיום טיפולי גלי רדיו או לייזר, לשיקום נרתיקי באמצעות מכשור מתקדם, לחיזוק הרירית הנרתיקית לאחר לידה. הטיפולים מבוססים על חימום רקמות השרירים השולטים בפעילות שלפוחית השתן  לצורך עידוד ההתחדשות שלהן.
הזרקות וגינליות של בוטוליניום טוקסין – טיפול זמני קצר וקל,  גורם לעיכוב בהתכווצות שריר השלפוחית.   החלשת שריר השלפוחית גורם להפחתת ההתכווצויות הבלתי רצוניות, וכתוצאה מכך מונע את בריחת השתן.
אי נוחות נרתיקית: יובש וגרד 
נשים רבות חוות אי נוחות נרתיקית כללית לאחר לידה, כמו למשל גרד מתמשך, יובש נרתיקי, אי נוחות כללית. כל אלה נגרמים בעיקר בשל הפרת האיזון של אוכלוסיית החיידקים הטובה בנרתיק ובפלורה של הנרתיק.
לצד זה כמובן עצם המעבר של התינוק בתעלת הלידה גורם למתיחת הרירית הנרתיקית, שינוי במנח עצמות האגן, בסיבי השרירים ועוד. אם אצל חלק מהנשים הכל חוזר לקדמותו, הרי שאצל חלק בלתי מבוטל מתרחשים שינויים שלא חוזרים למצב המקורי. 
שינוי מראה הנרתיק:
לצד שינויים פנימיים של הנרתיק, קיים גם השינוי החיצוני, אשר גורם לכך שלעתים הויזואליות של הנרתיק משתנה ולא חוזרת למצב המקורי. מתיחת העור והמעבר של התינוק בתעלת הלידה, מותירה לעתים שפתיים פנימיות וחיצוניות במצב מדולדל. תהליך ההתכווצות של איברי האישה לאחר הלידה כולל הרחם והנרתיק מותיר את השפתיים במראה מדולדל בחלק מהמקרים. 
לשינוי החיצוני של מראה הנרתיק יש השלכות על הביטחון העצמי של האישה ועל תחושת הנינוחות האינטימית שלה. 
איך לטפל? 
טיפולי מיצוק – מתבצעים באמצעות מכשור טכנולוגי מבוסס אנרגיה כגון לייזר וגלי רדיו משולבים מיקרו-נידלינג. לאלה היכולת לייצר תהליך כיווץ הרקמה באמצעות חימום, וכך בעצם מתבצע תהליך כיווץ ומיצוק.
ניתוח הקטנת שפתי הפות – לביופלסטי. ניתוח כירורגי המבוצע בטכניקות שונות לתיקון מראה הפות. זהו הניתוח הצומח ביותר בעשור האחרון בכל העולם. יחד עם זאת, מדובר בניתוח לכל דבר, וההחלטה לגביו צריכה להיות שקולה ולא פזיזה או נתונה לטרנדים.
כאבים בזמן קיום יחסי-מין:
אחת התלונות הקבועות בקרב נשים אחרי לידה, היא כאבים בזמן קיום יחסי-מין. הסיבה העיקרית נעוצה דווקא בתפירה לא מדויקת, אשר גורמת להצטלקות לא איכותית. הצלקת בהמשך גורמת לכאבים ביחסי מין ולעתים גם בעת ביצוע פעילות גופנית, ומכאן קצרה הדרך לפגיעה באיכות החיים הזוגית והאישית. 
איך מטפלים? 
הזרקות חומצה היאלורונית ייעודיות לנרתיק – הטיפול נועד לשפר את תפקוד הנרתיק ולמנוע כאבים ואי נוחות בעת קיום יחסי מין, או בביצוע פעילות ספורטיבית. זהו טיפול קל ובטוח, אשר מאפשר לעדן את הצלקת ולאפשר שיפור מיידי.  

I was worried about my own vagina. It needed a context of other vaginas– a community, a culture of vaginas. There's so much darkness and secrecy surrounding them– like the Bermunda Triangle

Eve Ensler, The Vagina Monologues

לאיזו מטופלת תגידי לא ותשלחי אותה חזרה הביתה?
כשאין הצדקה רפואית או הצדקה אסתטית להליך.

האם הטיפולים יכולים להשפיע בצורה כזו או אחרת על פוריות?
לא.

האם יש טיפולים אשר מתאימים לנשים צעירות ?
טיפולי בריחת שתן לנשים אחרי לידה
ניתוח לביופלסטי – לעיצוב שפתי הפות – אם לאחר לידות ואם בשל א-סימטריה מולדת – ניתוח להקטנת השפתיים הפנימיות (מה שנקרא לביה-מינורה). מדובר בפרוצדורה כירורגית שיכולה לשפר את המראה הקוסמטי, מיועד למצבים של א-סימטריה של השפתיים הקטנות, או למצב שהן בולטות יותר מהחיצוניות, בשל מבנה מולד (כמו בכל איבר אחר בגוף האדם) או בשל רפיון לאחר לידות.  אלו עלולים לגרום לאישה למבוכה ולסבל במצבים שונים.
הניתוח הפך לאחד הפופולריים ביותר, בשל מספר סיבות: טרנדים שהחלו ברשתות החברתיות, בהן רואים נשים בביקיני הדוק וחלק ללא בליטות, הן בשל המהפכה הנשית שהפכה את האישה לזו שמחליטה על גופה ועל הרצונות שלה, והן בשל הרצון הבלתי פוסק להיראות צעירים יותר, יפים יותר, וכמו שמטפלים במראה הפנים, רוצים לטפל ב'פנים האחרות'. לצד אלה, קיימות סיבות תפקודיות שמביאות נשים לבצע את הניתוח, כמו למשל: א-סימטריה, או חוסר נוחות בתפקוד היומיומי עם שפתיים בולטות, מבוכה להתפשט, לקיים יחסי מין, או אפילו מבוכה וחוסר נוחות ללבוש בגדי ספורט צמודים.  תהליכים טבעיים שמתרחשים לקראת גיל המעבר, הפות מאבדת מהנפח שלה, והיא קטנה בגודל ובנפח שלה, בעיקר בשפתיים הפנימיות. 
ניתוח הקטנת שפתי הפות אינו החלטה של קלות דעת או מה בכך, אלא הוא תוצאה של חשיבה עמוקה ורצינית, על אף שהוא מדובר ברשתות החברתיות בשיח פתוח, וניכר כי סלבריטאיות הוליווד מובילות מהפכה של לדבר על הניתוח באופן חופשי ולהתהדר בו. עדיין מדובר בתהליך כירורגי שאין לקבל בשל השפעה חיצונית .

אישה שעברה מילה, האם היא יכולה למצוא פתרון בטיפולים וגינלי אסתטי ?
חד משמעי כן, יותר מזה ורצוי לעשות טיפולי שיקום נרתיק לאישה שעברה מילה.

When you rape, beat, maim, mutilate, burn, bury, and terrorize women, you destroy the essential life energy on the planet

Eve Ensler, The Vagina Monologues

יש מלא פרסומים על הזרקות לתוך נקודת ה G, לפני הכל האם היא באמת קיימת, ואם כן האם הטיפול יכול לעזור בחיי המין של האישה?
נקודת הג'י ממוקמת בחלק הקדמי של הנרתיק, בפתח השופכה, אזור ארוגני, ההזרקה מעבה אותו. עיבוי של האזור ושיפור בחיכוך ומכאן לשפר את האורגזמה.

See Also

האם יש טיפולים שיכולים לעזור לנשים בתקופת גיל הבלות ?
מנופאוזה היא בעלת השפעות והשלכות ישירות על הווגינה ותפקודה. מדובר בשלב שבו תתרחש לרוב הפסקת הווסת, והירידה בהורמונים הנשיים, פרוגסטרון ואסטרוגן.
גיל המעבר וגיל הבלות שמגיע לאחריו, קיבלו בתקופה האחרונה את אור הזרקורים.
יש מגוון טיפולים שאנחנו יכולים להציע וזה תלוי אם איזו בעיה האישה מגיעה למרפאה.

I bet you're worried. I was worried. I was worried about vaginas. I was worried about what we think about vaginas, and even more worried that we don't think about them

Eve Ensler, The Vagina Monologues

מתי את ממליצה לפנות לניתוח?
 התשובה לשאלה זו מאוד אינדיבידואלית ובאופן כללי רק כאשר אין דרך אחרת להציע פתרון לבעיה. כיום במרפאה יש את כל סוגי הטיפולים שאינם ניתוחיים, ועל כן ניתן לקבל מענה לרוב הבעיות. 

נושא הסקס והווגינה הנשית בישראל השמרנית נחשב לעתים טאבו, איך אתם מצליחים להעביר את המסר ?
זה נכון שישראל מדינה שמרנית, אבל.. שילוב של מספר גורמים, יצרו מצב שאיפשר את המהפכה הזו. מצד אחד, הצורך הרפואי לצד הצורך האסתטי, מצד שני גל ההעצמה הנשית ששוטף את העולם, לצד מודעות ופתרונות משפרי איכות חיים. כל אלה, יחד עם מפורסמות מהארץ ומהעולם שמאפשרות את השיח הציבורי, העלו את הנושא לסדר היום.

 האם נראה  בעתיד גם טיפולים אינטימיים אסתטיים גם לגברים?
 זהו סקטור נפרד מרפואת נשים ועל כן התשובות אינן בידיי.

ואם יורשה לי בנימה אישית, ווגינה, פות, כוס, מנוש – לא משנה איך תקראו לה, היא שלנו ורק אנחנו מחליטות עליה. מותר לנו לשעות סקס, ללדת, לא לעשות כלום.
מותר לנו לדבר עליה, חיוני לנו לטפל בה.
ואם ממש בא לנו אנחנו גם יכולות לתת לה שמות.
ולכם, לכם אסור לפגוע בה, אסור לכם להתערב באיך אנחנו מטפלות בה ולקרוא לה בשמות.
היא שלנו ושמה ווגינה.

View Comments (0)

Leave a Reply

דילוג לתוכן