זיכרון בסלון

המרכז לבנקאות חברתית בבנק הפועלים גאה להיות שותף למסורת הישראלית 'זיכרון בסלון', באמצעות שישה מפגשים שיתקיימו בסניפי הבנק ברחבי הארץ. סניף הבנק ירוהט כסלון רחב ידיים ויאפשר מפגשי עדות לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה

מיזם 'זיכרון בסלון' הפך למסורת ישראלית חשובה ומשמעותית, לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה באמצעות מפגש אינטימי ומרגש, דרך הקשבה לעדויות של ניצולי שואה ודור שני לניצולי שואה. כיום יש לציבור זכות נדירה להקשיב ולחבק את אחרוני הניצולים שחיים בארץ בערב מלא משמעות.

המפגשים יתקיימו בשישה ערים מרכזיות ברחבי הארץ: תל אביב, ירושלים, קרית ביאליק, באר שבע, רמת גן וחדרה. 

כל האירועים יתקיימו ביום שלישי 26.4.22, כ"ה בניסן תשפ"ב בין השעות 19:00-21:00.

סניפי בנק הפועלים בהם יתקיימו מפגשי 'זיכרון בסלון': 

סניף הראשי, רח" שד"ר 50, תל אביב: מפגש עם שוש טריסטר, נולדה ב 1936 בפולין בעיר חודורוב. כאשר פרצה המלחמה שוש הייתה ילדה קטנה. שוש נסעה עם ההורים והאחים לבקר משפחה בעיר חבוב, ושם תפסה אותה השואה. עם הזיכרונות מהגטו, האקציות והמחבוא ב"קבר" מתחת לאסם, היא מתמודדת באמצעות סיפור חייה לדורות הבאים. שוש תציג חלק קטן מאוסף עבודות האמנות שציירה, המתעדות את רשמיה מאותה תקופה אפלה במהלך השואה. עבדה בעברה בבנק הפועלים, ובנה כיום עובד בבנק, מספרת בהתרגשות: " מה שאני מספרת זה רק מעט מהדברים הנוראים שעברתי. שרדנו בצורה בלתי אפשרית וכמה חודשים אחרי המלחמה עמדנו על הרגליים, אבל בפנים הכל כואב, חולה, וזה ככה עד היום. הדרכים שלי להתמודד עם הזיכרונות זה להעביר אותה הלאה, באמצעות הרצאות לצעירים ולספר לא רק על הזוועות אלה על תקווה, על הבחירה בחיים". בכדי לשמר את הזיכרון , שוש מציירת את השואה, ולצד זה, מציירת את התקווה לחיים טובים יותר.

סניף רמת גן, רח' ביאליק 32: מפגש עם ורדה מידר, תספר את סיפור אמה, יונה טאובה לבית שולקלפר, סיפור על יצירתיות, תושייה, תעוזה, אומץ לב עמידה בחקירות גסטאפו תחת זהות שאולה בגוב האריות בהמבורג בגרמניה. 

סניף חדרה, רח' הרברט סמואל 85: מפגש עם ספי בר ניב, שתספר את סיפורה הבלתי ייאמן של אימה, יפה קלינרמן ז"ל, נפטרה בספטמבר 2020, ניצולה מפולין מהעיירה ז'ולקבקה בזכות סיוע ממשפחה פולנית ובעיקר המון תושייה ואינטואיציות. בסוף המלחמה יפה הגיעה ל"בית סלבינו" באיטליה, שם שהתה קרוב לשנה. הגיעה באונייה "כתריאל יפה", שנתפסה והועברה לקפריסין ולבסוף הגיעה לקיבוץ משמר השרון ולפלמ"ח. 

See Also

סניף הקריון, רח' דרך עכו 192, קריית ביאליק: ארז וידר מעיד על אביו ירחמיאל (מוליק) וידר, שברח מהנאצים בילדותו (גיל 5 וחצי), ננטש באוקראינה והצליח למצוא את דרכו למחנות הפליטים באוקראינה ומשם עלה לארץ.

סניף ירושלים, רח' המלך ג'ורג' 16: אריק וירצבורגר, דור שני-שלישי. יספר על משפחתה של אימו משפחה ברחה מגרמניה לצרפת לפני ליל הבדולח, סבא שלו היה במחתרת הצרפתית, זייף תעודות ובכך הציל מאות יהודים, עד שהגרמנים עצרו אותו, שלחו אותו לאושוויץ והוא קפץ מהרכבת. הציל אותו איכר צרפתי שזכה לקבל אות חסיד אומות העולם.

סניף באר שבע, רח' העצמאות 40: נורית בירן, דור שני, בת לשני הורים ניצולי מחנות ההשמדה. באמצעות חייה של אימה, היא תדבר על המשמעות האישית-פרטית של אדם שחווה את השואה. את הביטוי היומיומי של חיים בצל המשטר הנאצי, השילוח למחנות, החיים במחנה השמדה והשחרור.הרשמה : באמצעות אתר זיכרון בסלון  –  המפגש יתקיים במקום נגיש.

View Comments (0)

Leave a Reply

דילוג לתוכן