להקת מחול בת-שבע מציגה בכורה עולמית:

"הורה – הסרט" מאת אוהד נהרין בביצוע להקת מחול בת-שבע. ההפקה תעלה בתמיכת פקטורי 54.


"הורה – הסרט" הוא סרטו השני של אוהד נהרין.
ב-2020 יצר אוהד נהרין את סרטו הראשון – "יאג – הסרט", אשר זכה להצלחה גדולה עם אלפי צופים מרחבי העולם. גם ב"הורה – הסרט" מעביר נהרין יצירה בימתית דרך עדשת המצלמה, ומעבד אותה לכדי יצירה חדשה.
המצלמה מאפשרת מבט אינטימי, עדין ומטריד אל תוך יקום מקביל. ביקום האפלולי הזה הרקדנים  בוקעים מתוך חלל שחור למוזיקה האלמותית של איסאו טומיטה, ואיבריהם משרטטים קליגרפיה אנושית-תנועתית כמעין קוד שנכתב ונמחק תדיר.

המעבדה הקולנועית של נהרין מוסיפה ליצירה הבימתית רובד כוריאוגרפי חדש – תנועת המצלמה בחלל. פעולות שנעשות בחדר העריכה, בהן האטה והאצה, מעברים וחיתוכים, מקבלות מקום מרכזי, ומאפשרות גילוי והתגלות של ביטויים יצירתיים חדשים.

"הורה – הסרט" הוא הזדמנות נוספת לצלול לאבולוציה מרתקת ביצירתו של נהרין שתרה אחר צורות אחרות שבהן ניתן ליצור מחול ולחוות אותו.

היצירה הבימתית "הורה", עליה מבוסס הסרט, עוסקת באלבום  "Snowflakes Are Dancing" שהוציא בשנת 1974 חלוץ המוזיקה האלקטרונית איסאו טומיטה. זהו אלבום שעשה מהפכה בתחום התכנות המוזיקלי, ובעקבותיו, 35 שנים לאחר מכן, הציג אוהד נהרין יצירה כוריאוגרפית בימתית ל-11 רקדנים.

באופן דומה לטומיטה, שהעביר קלאסיקות מוכרות דרך הסינתיסייזר ויצר להן חיים חדשים, נהרין הציב את הקהל בין המוכר לזר: "הורה" היא בועת ירוק-עד מחוץ לזמן ולמקום. הירוק הוא טבעי וסינתטי, קבוע ומשתנה כל העת, והגופים, בראשיתיים ועתידניים בו בזמן, מבקשים להגות שפה חדשה מתוך ציטוטים מוכרים אך גם מאוד מתרחקים מהם. הם אוצרים בגופם את היופי שבמאבק לשמור על נפרדות בתוך הביחד, יוצרים פולקלור עתידני תוך כתיבת קוד תנועתי חדש, ואז פורמים את הקוד למען חקירה של טריטוריות תנועתיות שמשתוקקות להתגלות.

על החיבור עם פקטורי 54
החיבור בין עולם האופנה ועולם המחול הוא בעל היסטוריה עשירה. לאורך השנים, שאבו מעצבים רבים השראה לקולקציות מרקדנים ומכוריאוגרפיות, בעוד שלהקות ויוצרים מתחום המחול שיתפו פעולה עם מעצבים ומעצבות לצורך עיצוב תלבושות למופעים שהעלו.
עולם המחול מתקיים במרחב הויזואלי, ללבוש בו יש משמעות והוא חלק מהיצירה.

בשבועות האופנה בעשורים האחרונים נצפים שיתופי פעולה משמעותיים בין כוריאוגרפים מובילים לבתי האופנה הגדולים שהעריכו את הקסם שבתנועה על המסלול.

המעצב האגדי איב סן לורן עיצב קולקציה שלמה בהשראת הבלט הרוסי בשנת 1976. אלכסנדר מקווין איחד כוחות עם הכוריאוגרף מייקל קלארק בתצוגת אביב-קיץ 2004 שנערכה באולם נשפים פריזאי. בית האופנה מונקלר השתלט על תחנת גרנד סנטרל בניו יורק וערך שם תצוגה בסגנון פלאש-מוב המוני. ז'אן פול גוטייה עיצב את התלבושות למופע הבלט "שלגייה" של להקת המחול "בלט פרלז'וקאז'" ב-2012. המעצב ריק אוונס בחר להציג את קולקציית אביב-קיץ 2014 עם 40 רקדנים בתצוגה קצבית במיוחד. בתצוגת אביב-קיץ 2019 המרהיבה של דיור שולבה כוריאוגרפיה מהפנטת בניצוחה של שרון אייל.

החיבור של חברת האופנה פקטורי 54 ללהקת המחול הבינלאומית בת שבע נוצר לפני כשנה, במטרה ליצור שיתוף פעולה אמנותי, מקורי, משמעותי וארוך טווח, המבוסס על ערכים משותפים כמו עידוד יצירה, כבוד אנושי ושיח פלורליסטי.

Hora – the movie_Batsheva_@Roee Shalti1

להקת המחול הישראלית בת שבע הוקמה בשנת 1964 על ידי הברונית בת שבע דה רוטשילד ועל ידי הכוריאוגראפית האמריקאית מרתה גרהאם. בת-שבע היא אחת מלהקות המחול האהובות והמוערכות בעולם ומובחנת בזכות קולו הכוריאוגרפי הנועז של נהרין ואיכות הביצוע הייחודית ורבת-היופי של רקדניה. 

אוהד נהרין, המנהל האמנותי של להקת בת שבע נחשב לאחד מיוצרי המחול המוערכים בעולם ובשנת 1995 כתב הניו יורק טיימס כי הוא "אחד מחמשת הכוריאוגרפים המובילים בעולם".

  כקבוצת אופנה, פקטורי 54 רואה חשיבות בתמיכה ביצירה מקומית. בשנים האחרונות פקטורי 54 מחזקת את הקשר עם עולם התרבות והאמנות, ותומכת בפרויקטים במגוון תחומים כגון קולנוע, מוזיקה, ספרות, מחול ועוד. במסגרת שיתופי הפעולה שנעשו עם יוצרים מובילים, בולטים הפרויקטים "בחוץ", וידיאו-דאנס מאת אתגר קרת וענבל פינטו, שהוקרן במקביל בתל אביב, ניו יורק ושיבויה; ״ועכשיו לעצום עיניים״, סרטה הקצר של הבמאית תום נשר שהוקרן בפסטיבל הקולנוע ירושלים; השקת "432" אלבומו החדש של המוזיקאי אסף אמדורסקי; תערוכת אמנות בשיתוף אמניות ישראליות מובילות למען עמותת "הופכות את היוצרות"; סדרת הרצאות עם הסופר והמרצה המוערך ד"ר חיים שפירא; פרויקט נרחב לעידוד קריאת ספרים של סופרים ישראליים ועוד.

בביצוע 15 מרקדני להקת בת-שבע, עונת 2022-2021:
חן אגרון, בילי בארי, יעל בן-עזר, בן גרין, שון האו, צ‘יאקי הוריטה, צ‘אן וונג קים, מתן כהן, שיר לוי, אוהד מזור, יוני (יונתן) סימון, חני סירקיס, אמליה סמית, איגור פטשנצ‘וק, לונדיווה קוזה.

בימוי: אוהד נהרין |  צילום: רועי שאלתיאל | עריכה: רועי שאלתיאל ואוהד נהרין  | תלבושות: ארי נקמורה | עריכה ועיצוב פסקול: מקסים ואראט

מוזיקה:
Isao Tomita, Modest Moussorgsky, Claude Debussy, Charles Ives, Yehonatan Oppenheim, Ikeda Ryoji, Richard Strauss, Richard Wagner, Joaquin Rodrigo, Edvard Grieg, Jean Sibelius
מופעי עונת 2022-2021: ״הורה״, ״2019״, ״Summer Snow״, ״יאג״, ״ונצואלה״, ״דקהדאנס 21#״, ״שלוש״, ״כמויות״, ״דקה׳לה״, "הורה – הסרט", בכורה מאת בובי ג'ין סמית ואור מאיר שרייבר. 

הסרט יהיה זמין לצפייה באונליין במהלך סוף השבוע של ה-11-13 במרץ.
מחיר כרטיס: 50 ₪ 
לכרטיסים: 
https://batsheva.smarticket.co.il/הורה_-_הסרט_מאת_אוהד_נהרין

View Comments (0)

Leave a Reply

דילוג לתוכן